Досьє
25 травня 2016
Захарченко Віталій Юрійович
Захарченко Віталій Юрійович

Міністр внутрішніх справ України (2011-2014 рр.), виконуючий обов'язки міністра внутрішніх справ України (28 січня 2014 р. - 21 лютого 2014 р.). Голова Державної податкової служби України (2010-2011 рр.).

Місце народження та освіта

Народився 20 січня 1963 року у місті Костянтинівка Донецької області.

У 1986 році закінчив Ризьку спеціальну середню школу міліції МВС СРСР,  у 1991 році — Ризький філіал Мінської вищої школи МВС СРСР. В 1998 — магістратуру Національної академії внутрішніх справ України.  В 2010 році — вищий навчальний заклад УКООП спілки «Полтавський університет економіки і торгівлі, міжгалузевий інститут підвищення кваліфікації та перепідготовки спеціалістів» за спеціальністю «Облік і аудит».

Спеціальності за освітою — правознавство, управління в сфері правопорядку, облік і аудит.

Кар’єра

Трудову діяльність розпочав у липні 1981 року, працював на Константинівському металургійному заводі мені Фрунзе.

З 1981 по 198 рік – служба у Збройних силах СРСР.

З січня 1984 по березень 2008 року - служба в органах внутрішніх справ на оперативних та керівних посадах.

З травня 2008 по липень 2009 року займав посаду заступника голови Державної податкової адміністрації у Полтавській області.

З липня 2009 по червень 2010 рік - перший заступник голови - начальник управління податкової міліції ДПА у Полтавській області.

З 2010 року - перший заступник начальника податкової міліції ДПА України.

З липня 2010 року- перший заступник голови Державної податкової адміністрації України Олександра Папаїки.

25 грудня 2010 року призначений Президентом Віктором Януковичем головою Державної податкової служби України (незадовго до цього в результаті розпочатої адміністративної реформи відомство було реорганізовано з адміністрації в службу).

7 листопада 2011 року указом президента Януковича призначений міністром внутрішніх справ України (змінив на посаді Анатолія Могильова).

21 лютого 2014 року Верховна Рада відсторонила Захарченка від виконання обов'язків міністра внутрішніх справ «за перевищення влади і посадових повноважень, зокрема, у незаконних наказах про безпідставне застосування заходів фізичного впливу, спеціальних засобів і вогнепальної зброї, які зумовили масове порушення конституційних прав і свобод людини і громадянина , десятки вбитих і сотні поранених громадян». На посаді  Голови МВС його змінив Арсен Аваков.

Після відсторонення з посади у лютому 2014 року Захарченко, за власними словами, приїхав з Києва до Донецька, а потім - до Криму, після чого переїхав із сім'єю до Москви.

5 березня 2014 року Рада Європейського Союзу ухвалила блокування коштів відстороненого Верховною Радою з посади Президента України Віктора Януковича, а також людей з його ближнього оточення, до числа яких увійшов і Віталій Захарченко.

У січні 2015 року отримав російське громадянство і посаду старшого консультанта в російській державній компанії «Ростехнології».

З березні 2015 року включений до складу експертної ради комітету Держдуми з власності, де, зокрема, займається питаннями захисту майнових інтересів російських інвесторів за кордоном.

Компромат

За повідомленнями у ЗМІ, Віталій Захарченко був одним з найбільш непублічних чиновників країни. Більшу частину своєї кар'єри він пропрацював в донецькій міліції, де дослужився до посади першого заступника начальника управління МВС. Джерела «Фокуса» називали його майже головним центром впливу в податковій, автором багатьох схем, які вводилися в дію.

Політичні орієнтири Віталія Захарченка свого часу були досить гнучкі. Коли губернатором став «прооранжевий» Валерій Асадчев, Захарченко підтримував його. Коли влада змінилася, він активно підтримував  голову ОДА Олександра Удовіченка з Партії Регіонів. Судячи з даних офіційної біографії, він знайомився з «правильними» людьми і в «правильний» час. Стратег, «аналітик». Працював виключно за кримінальними схемами.

Віталій Захарченко як і Олександр Папаіка був близьким до старшого сина президента Олександра Януковича, голови корпорації «Менеджмент ассетс компані» (МАКО).

У своїй роботі він робив ставку на «тіньовий бізнес». Захарченко вступив у своєрідний змову з нелегальними конвертаційними центрами України, заохочуючи їх діяльність задля власної користі. Робота таких центрів, «конвертів», відшкодування ПДВ, а також інші секретні «схеми», про які було відомо дуже вузькому колу людей - саме ті механізми, які дозволили заробити податковій адміністрації. «Невраховані» кошти при цьому не йшли в бюджет країни, а безпосередньо осідали в кишенях правлячої на той час еліти «еліти». У ЗМІ зазначається, що Захарченко має багато темних плям. Зокрема, це події, під час яких відбувалися зіткнення активістів та громадян з «Беркутом».

Слід зазначити, що починаючи з 2010 року Віталій Захарченко з'являтися в рейтингах найбільш впливових українців, які складаються відомими виданнями. Так за даними рейтингу «Фокус» у 2012 році Віталій Захарченко зайняв 13 місце, у 2013 році згідно рейтингу «Кореспондент» - 21 місце.

Посилання на особисту сторінку у соціальній мережі www.facebook.com/profile.php?id=100008364840474&fref.