Досьє
16 січня 2015
Лавров Сергій Вікторович
Лавров Сергій Вікторович

Міністр закордонних справ Росії з 2004 року. Член Ради безпеки РФ, надзвичайний і повноважний посол Росії, заслужений працівник дипломатичної служби РФ. З 1972 року працював в системі МЗС СРСР і Росії. У 1994–2004 роках — постійний представник РФ при ООН і представник РФ в Раді безпеки ООН. У 2006 році увійшов до складу федерального оперативного штабу Національного антитерористичного комітету Росії, в тому ж році впродовж півроку займав пост голови комітету міністрів Ради Європи.

Місце народження та освіта

Народився 21 березня 1950 року в Москві. Після школи поступив в Московський державний інститут міжнародних відносин (МДІМВ) МЗС СРСР. У МДІМВ вчився на східному відділенні факультету міжнародних відносин, спеціалізувався на Шрі-Ланці.

Кар’єра

Після закінчення інституту, у 1972 році, був направлений на роботу в радянське посольство у Шрі-Ланці.

З 1976 році, повернувшись  до Москви,  працював у відділі міжнародних економічних організацій МЗС СРСР.

З 1981 по 1990 рік – перший секретар, радник і старший радник Постійного представництва СРСР при ООН.

З 1990 по 1992 рік – начальник Управління міжнародних організацій МЗС СРСР.

З 1992 році займає посаду  заступника міністра закордонних справ РФ.

У 1994 році був призначений постійним представником РФ при ООН і представником РФ в Раді безпеки ООН.

З березня 2004 року – міністр закордонних справ РФ.

Голова Комісії Росії у справах ЮНЕСКО (з квітня 2004 р.).

У травні 2006 року Лавров увійшов до складу федерального оперативного штабу Національного антитерористичного комітету Росії і на півроку став головою комітету міністрів Ради Європи. 

В травні 2008 року знову призначений міністром закордонних справ РФ після вступу на посаду президента РФ Дмитра Медведєва.У серпні 2008 року, під час грузино-російського конфлікту довкола Південної Осетії, Лавров брав участь в переговорах з грузинським МЗС і лідерами світових держав про принципи врегулювання ситуації в регіоні. Його відомство займалося підготовкою текстів договорів про дружбу і співпрацю з визнаними Росією республіками Південною Осетією і Абхазією.

З 11 січня 2010 є членом урядової комісії з економічного розвитку та інтеграції.

21 травня 2012 в черговий раз отримав портфель міністра закордонних справ РФ після вступу на посаду президента РФ Володимира Путіна.

Нагороди

Має численні нагороди та відзнаки РФ та багатьох інших країн, зокрема, Білорусії,  Казахстану, Лаосу.

Родина

Одружений. Дружина - Марія Олександрівна Лаврова, за освітою філолог, викладач російської мови та літератури, працювала в бібліотеці Постійного представництва РФ при ООН. Донька -  Катерина Сергіївна Винокурова, заміжня, має сина. Закінчила Колумбійський університет, де вивчала політологію, і магістратуру з економіки в Лондоні. В даний час живе в Москві, є співдиректором російського відділення аукціонного дому Christie's.

Хобі, інтереси

Пише вірші. Захоплюється рафтінгом, грає у футбол. Був одним з організаторів і першим президентом (з 2006 р.) Федерації слалому Росії.

Лавров - завзятий курець. Відома історія про те, як Лавров протестував проти рішення генерального секретаря ООН Кофі Аннана заборонити куріння в штаб-квартирі Організації: він заявив, що це неможливо, оскільки Аннан не є власником будівлі, дослівно «Цей будинок належить усім членам ООН, і його генеральний секретар усього лише керуючий».

Довідка

Лавров займає пост міністра закордонних справ довше, ніж хто-небудь з часів А. А. Громико. З травня 2012 Сергій Лавров є членом уряду, найдовше перебувають на посаді.

За твердженням газети «Коммерсантъ», записка Лаврова міністру Едварду Налбандяну зіграла вирішальну роль у запобіганні зриву підписання протоколів про нормалізацію відносин між Вірменією і Туреччиною 10 жовтня 2009 в Цюріху.