Досьє
6 листопада 2015
Бірюков Юрій Сергійович
Бірюков Юрій Сергійович

Український підприємець, керівник волонтерської організації "Крила Фенікса", Радник Президента Петра Порошенка (з серпня 2014 р.), помічник Міністра оборони України (з жовтня 2014 р.).

Біографія

Народився 23 жовтня 1974 року в місті Миколаєві.

Після закінчення миколаївської середньої школи у 1991 році поступив до Дніпропетровського медичного інституту.

На початку 90-х років переїхав до Києва.

Працював у реанімації. Пізніше змінив місце роботи, став директором з розвитку туристичної компанії. Працював на посаді до лютого 2014 року.

За словами Юрія Бірюкова, він "володіє достатньою кількістю бізнес-проектів, які дають можливість заробляти, проте не вимагають його особистої присутності". Володіє IT-бізнесом в США і агропроектом в Миколаївській області.

C 1 грудня 2014 брав участь в Євромайдані. Спочатку приходив на Майдан, потім став волонтером-медиком. Коли почалися події у Криму, долучився до висвітлення подій на особистій сторінці у соцмережі. У березні 2014 року створив групу «Крила Фенікса» у Facebook. Зараз група нараховує декілька десятків волонтерів, які об’єдналися заради однієї мети і надаюсь допомогу армії. Зокрема, волонтери займаються забезпеченням української армії на сході України, допомагають 72-й бригаді, 25-й та іншим.

13 серпня 2014 року призначений Радником Президента України Петро Порошенко.

З жовтня 2014 року Юрій Бірюков був призначений помічником Міністра оборони України Валерія Гелетея з питань матеріального забезпечення збройних сил. Після відставки Гелетея продовжив свою роботу під керівництвом нового міністра Степана Півторака. В даний час займається реформою матеріально-технічного постачання збройних сил і порядку мобілізації військовозобов'язаних, вважає, що роль добровольців-контрактників в армії має зростати.

«Крила Фенікса»

Після кримської кризи і з початком військового протистояння на сході України Юрій Бірюков зайнявся наданням допомоги українській армії. Створена ним група «Крила Фенікса», яка не є юридичною особою, закуповувала рації, спальні мішки, бронежилети, захисні каски.

Бірюков організував власне виробництво бронежилетів. Впродовж півтора місяця поставив в зону АТО понад двох тисяч бронежилетів. На зібрані групою кошти було відновлено транспортний літак Ан-26 та штаб інженерно-технічного персоналу 79-й десантної бригади під Миколаєвом.

Волонтери взяли під опіку 72-у гвардійську механізовану бригаду, 26-у Бердичівську артилерійську бригаду, 25-у Дніпропетровську десантну бригаду, 15-у Бориспільську бригаду транспортної авіації, 10-у Сакську бригаду морської авіації та 79-у Миколаївську десантну бригаду, опіку над якою Бірюков здійснює особисто. У серпні 2014 року за підтримки Бірюкова при 79-й бригаді створено 3-й добровольчий батальйон «Фенікс».

Станом на початок липня 2014 року групі «Крила Фенікса» вдалося зібрати 10 мільйонів гривень. Станом на червень 2014 року в групі було задіяно близько тридцяти чоловік. Завдяки допомозі Юрія Бірюкова 21 липня 2014 року вдалося вивезти 80 тяжкопоранених солдатів 79-ї десантної бригади з оточення в Луганській області. Бірюков також брав участь в організації повернення десантників 79-ї бригади 8 серпня 2014 року в Миколаїв.

Родина

Одружений з  Тетяною Бірюковою, разом виховують двох дітей.

Нагороди

Орден «За заслуги» III ступеня (23 серпня 2014 р.).

Орден Богдана Хмельницького III ступеня (4 грудня 2014 р.).

Посилання на сторінки у соціальній мережі www.facebook.com/yuri.biriukov.

Компромат

З початком активної діяльності волонтерської групи "Крила Фенікса" в інтернеті неодноразово з'являлась інформація про звинувачення Юрія Бірюкова у нецільовому використанні зібраних коштів для військових, а також крадіжці грошей.