Досьє
6 листопада 2015
Балога Віктор Іванович
Балога Віктор Іванович

Український політик і державний діяч. Народний депутат України VI, VII, VIII скликань. Міністр надзвичайних ситуацій України (2005–2006 рр., 2010–2012 рр.). Голова Секретаріату Президента України (2006–2009 рр.). Голова Закарпатської обласної державної адміністрації (1999–2001 рр., 2005 р.), Мукачівський міський голова (1998–1999 рр.).

Місце народження та освіта

Народився  15 червня 1963 року в с. Завидово Мукачівського району Закарпатської області.

У 1984 році закінчив Львівський торгово-економічний інститут, отримав вищу освіту за спеціальністю «Товарознавство та організація торгівлі продовольчими товарами», товарознавець вищої категорії.

Кар’єра

Впродовж 1984-1985 років проходив службу в Радянській армії.

З 1986 року  - старший товарознавець, заступник голови Косинського об'єднання споживчих товариств (ОПТ), с. Косино Берегівського району Закарпатської області.

З 1987 по  1992 рік працював старшим товарознавцем Мукачівської господарсько-товарної бази.

У 1992-1997 роках займав посаду директора ТОВ «Рей-Промінь», м. Мукачево Закарпатської області.

З квітня 1997 по квітень 1998 року та з січня 2002 по квітень 2002 року — голова правління ТОВ «Барва», м. Мукачево Закарпатської області.

З квітня 1998 по травень 1999 року - мер м. Мукачево.

У 1999-2001 роках - голова Закарпатської обласної державної адміністрації.

У 2002-2006 роках - народний депутат України по виборчому округу (м. Мукачево). Член депутатської фракції  «Наша Україна».

4 лютого 2005 року призначений губернатором Закарпаття.

У вересні 2005 року указом Президента України призначений міністром з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи.

У вересні 2006 року - призначений Главою Секретаріату Президента України Віктора Ющенка.

5 жовтня 2006 року звільнений з посади міністра України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи.

У лютому 2008 року Віктор Балога заявив про вихід зі складу «Нашої України» і підтримав створення нової політичної партії «Єдиний центр», яку очолив соратник екс-губернатора Закарпаття, Ігор Кріль. Пізніше партія вирішила, що керувати нею буде колективний орган - група лідерів, до числа яких увійшов і сам Балога.

У травні 2009 року представив заяву про відставку і незабаром був звільнений з посади Глави  Секретаріату Президента України за власним бажанням.

У листопаді 2010 року – указом Президента Віктора Януковича призначений міністром України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи.

9 грудня 2010 року - звільнений з посади міністра України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, у зв'язку з проведенням адміністративної реформи і в той же день призначено міністром надзвичайних ситуацій України.

3 грудня 2012 року звільнений з посади міністра надзвичайних ситуацій України у зв'язку з обранням народним депутатом Верховної Ради України VII скликання.

У листопаді 2014 року брав участь у виборах до парламенту (Закарпатська область, самовисуванець) і став народним депутатом України VIII скликання. Член Комітету Верховної Ради України з питань європейської інтеграції.

Родина

Одружений, має двох синів і доньку.

Молодший брат Балоги - Іван Балога (1966 р.н.), колишній перший заступник губернатора Закарпаття Олега Гаваші, депутат Закарпатської облради, керівник обласної організації партії Єдиний Центр.

Другий молодший брат - Павло Балога (1977 р.н.), юрист за освітою, підприємець, керував декількома фірмами сімейства Балог. Народний депутат України VII, VIII скликань (Закарпатська область, самовисуванець).

Компрометуюча інформація

Як зазначають деякі ЗМІ, за кількістю скандалів серед всіх керівників Віктор Балога, ймовірно, є першим. Зокрема, під час його правління Закарпаття отримало назву «українська Венеція», за кількістю повеней, пов'язаних з безконтрольною вирубкою карпатських лісів і високим рівнем криміналізації регіону. До вирубки лісів також була причетна дочірня фірма Віктора Івановича ТОВ «Барва».

Друге губернаторство Балоги пов'язують з іншою екологічною катастрофою, більш небезпечною для життя закарпатців. Починаючи з 1998 року на територію Закарпатської області тоннами звозили і складували в хаотичному порядку теплостійкий наповнювач «Премікс», призначений для використання в технологіях виготовлення систем гальмування. Речовина класифікується як відходи першого класу небезпеки. Мішки з цими відходами, були розкидані по всій області, включаючи комбінат хлібопродуктів та шкільний двір. Балога мовчав про небезпечний для людей «Премікс», а також про те, що саме він дозволив його ввезення.

Створена Балогою компанія «Барва» - найбільша комерційна структура Закарпаття. Зокрема, вона є зручним механізмом освоєння обласного бюджету. Компанія контролює оптову та роздрібну торгівлю, в першу чергу, горілки, сигарет і медикаментів, закупівлю і первинну переробку сільгосппродукції, виробництво безалкогольних напоїв, будівельні роботи. Через ТОВ «Барва» Віктор Балога фактично монополізував продовольчий ринок і ринок нафтопродуктів. На сьогодні спектр діяльності дочірніх фірм набагато ширше - це зв'язок, редакція телебачення і радіомовлення, закупівля і первинна обробка сільськогосподарської продукції, реклама.

З Віктором Балогою пов’язані чисельні скандали, зокрема, навколо замку «Паланок», санаторію «Перлина Карпат», санаторію «Карпати», лісових угідь в Рахівському лісгоспі, а такох службового літака, який використовувався з особистою метою та інші.ро свої доходи Віктор Балога, як передбачено законодавством, звітує у декларації. Так у 2012 році він задекларував 1 млн 166 тис. 910 грн, в том числе 151 тис. 151 грн заробітної плати та 1 млн 15 тис. 268 грн. процентів і дивідентів. При цьому він зазначив, що ані землі, ані квартири чи будинку не має. Як припускають ЗМІ, все записано на його дружину Оксану, яка також є спадкоємицею свого чоловіка в заснованих ним фірмах. 

Посилання на сторінку у соціальній мережі www.facebook.com/ViktorBaloga?ref=ts&fref=ts.