Досьє
5 лютого 2015
Парламентська Асамблея Ради Європи (ПАРЄ)
Парламентська Асамблея Ради Європи (ПАРЄ)

Одна з двох головних статутних організацій Ради Європи. Консультативний орган, що складається з представників парламенту всіх держав-членів.

5 травня 1949 року п'ять урядів - Члени Брюссельського договору (Бельгія, Франція, Люксембург, Нідерланди та Сполучене Королівство) та уряди Данії, Ірландії, Італії, Норвегії та Швеції підписали в Лондоні Статут  нового органу, Рада Європи. Вона складається з Комітету Міністрів (міністрів закордонних справ, зустрічі, як правило, проходять  на рівні їх заступників) і Асамблеї, що представляє політичні сили в державах-членах. ПАРЄ можна вважати найстарішою міжнародною парламентською асамблею з плюралістичним складом демократично обраних членів Парламенту, створеного на основі міжурядового договору. Перше засідання Парламентська Асамблея Ради Європи відбулося 10 серпня 1949 року.

Члени організації призначаються парламентами держав-членів. П'ять найбільших держав представлені в ПАРЄ 18 членами, мінімальне представництво — 2 члени від держави. Національна делегація має включати представників усіх політичних партій, представлених в парламенті, і відповідати вимогам збалансованого представництва чоловіків і жінок. У засіданнях беруть участь спостерігачі від парламентів Канади, Мексики, Ізраїлю. Станом на 2015 рік до складу ПАРЄ входять представники 47 країн. Від України, зокрема, Мустафа Джеміліїв та інші представники БПП, Опозиційного блоку, Народного фронту, Самопоміч та інш.  

До повноважень Асамблеї входить прийняття  резолюцій та рекомендацій на основі доповідей, які готуються депутатами. Серед важливих повноважень Асамблеї — вибори Генерального секретаря РЄ та його заступника, суддів Європейського суду з прав людини, прийняття висновків щодо кандидатур нових держав-членів, моніторинг виконання ними зобов'язань, взятих на час вступу до організації. ПАРЄ приймає висновки щодо проектів всіх міжнародних конвенцій, які розробляються в Раді Європи. Сесії Асамблеї традиційно стають форумами для обговорення актуальних проблем європейської політики, на які запрошуються Голови держав і урядів.

На кожній сесії Асамблеї Комітет Міністрів Ради Європи подає звіт про свою діяльність. КМРЄ зобов'язаний також давати офіційні відповіді на рекомендації ПАРЄ.

Асамблею очолює Голова, що обирається формально на один рік. На практиці посада голови переходить в порядку ротації від однієї політичної групи (фракції) до іншої кожні 5 років. Асамблея обирає також заступників голови. В ПАРЄ, як і в національних парламентах та Європарламенті, працюють фракції, сформовані за політичною орієнтацією їх членів — так звані «політичні групи». Крім того, в ПАРЄ є комісії за напрямками діяльності. Найбільш значимі з них — Комісія з політичних питань, Комісія з правових питань та прав людини, Комісія з виконання державами своїх зобов'язань. Голова ПАРЄ, його заступники, голови політичних груп і комісій складають Бюро Асамблеї, яке керує роботою Асамблеї шляхом підготовки порядку денного сесій та визначення питань, які заслуговують розробки доповідей.

Пленарні сесії Асамблеї проходять чотири рази на рік, кожна триває впродовж тижня. Два рази на рік проходять сесії «Постійної комісії», або «міні-сесії», в яких беруть участь члени Бюро та Голови національних делегацій. Постійна комісія має право приймати резолюції та рекомендації за дорученням Асамблеї. Пленарні сесії проходять у штаб-квартирі РЄ в Страсбурзі, сесії Постійної комісії — як правило, в інших країнах на їх запрошення. Комісії ПАРЄ проводять засідання по кілька разів на рік. Як правило, вони проходять в Парижі або в одній з країн-членів на її запрошення.