Досьє
30 травня 2016
Богатирьова Раїса Василівна
Богатирьова Раїса Василівна

Екс-міністр охорони здоров'я України, екс-секретар Ради національної безпеки і оборона України, народний депутат України I, III- VI скликання. Підозрюється у здійсненні серйозних антидержавних кримінальних злочинів. У березні 2015 року заочно арештована Печерським районним судом Києва.

Місце народження та освіта

Народилася 6 січня 1953 року у місті Бакал Челябінської області РРФСР.

У 1977 році закінчила Харківський медичний інститут, отримала кваліфікацію «лікар».

 У 1991-1996 роках навчалась у Київському національному університеті ім. Т. Шевченка на юридичному факультеті за спеціальністю «Правознавство». Доктор медичних наук, професор.

Кар’єра

У 1970-1971 роках працювала швачкою на Краматорській швейній фабриці.

Після закінчення медінституту, з 1977 по 1979 рік, працювала лікарем-інтерном в горлівській міській лікарні №2. Впродовж 1979-1980 років була акушером-гінеколог Краматорської медсанчастини.

З 1980 року – лікар,  у 1981-1985  роках – голова профкому, впродовж 1985-1990 років - заступник головного лікаря з питань організації допомоги дітям і матерям Краматорської центральної міської лікарні.

У 1991-1994 роках - народний депутат України I скликання.

З 1994 по 1998 рік - заступник Міністра охорони здоров'я України.

З 1998 по 1999 рік - перший заступник Міністра охорони здоров'я України.

Впродовж 1999-2000 років - Міністр охорони здоров'я України.

У 2000 - науковий консультант Президента України Леоніда Кучми.

З 2000 по 2001 рік - народний депутат України III скликання.

У березні 2001 року увійшла до групи «Регіони України», багато років була членом фракції «Партія Регіонів».

З 2002 по 2006 рік - народний депутат України IV скликання від виборчого блоку ПП «За єдину Україну!». Голова підкомітету з питань законодавчого забезпечення медичної допомоги, здійснення лікувальної діяльності, медичної освіти і науки Комітету ВР України з питань охорони здоров'я, материнства та дитинства. Уповноважений представник депутатської фракції «Партія Регіонів» у ВР.

Впродовж 2004-2005 рр. - довірена особа кандидата на посаду Президента України В.Януковича.

З 2006 по 2007 рік - народний депутат України V скликання від Партії регіонів. Член Комітету ВР України з питань фінансів i банківської діяльності. Голова депутатської фракції Партії регіонів у Верховній Раді України.

У 2006-2007 рр. - почесний президент Тендерної палати України.

З 2007 по 2008 рік - народний депутат України VI скликання від Партії регіонів. Член Комітету ВР України з питань фінансів і банківської діяльності. Член депутатської фракції Партії регіонів у ВР України.

У грудні 2007року указом Президента В.Ющенка призначена на посаду секретаря Рада національної безпеки і оборони України. Виконувала обов’язки до лютого 2012 року.

У вересні 2008 року політрада «регіоналів» виключила Богатирьову з Партії регіонів.

У лютому 2012 року - указом Президента В. Януковича призначена на посаду Віце-прем'єр-міністром України - Міністром охорони здоров'я України.

У лютому 2014 року Верховна Рада звільнила Богатирьову з посади голови МОЗ, призначивши на її місце координатора медичної служби Майдану Олега Мусія (в уряді Арсенія Яценюка).

У суспільному житті впродовж 1997-2003 рр. Богатирьова була секретарем наглядової ради Національного фонду соціального захисту матерів і дітей "Україна - дітям".

У 2007 році в рейтингу«Топ-100 найвпливовіших жінок України» журналу «Фокус»  Раїса Богатирьова посіла 2 місце.

З 20 жовтня 2014 року Богатирьова об'явлена у розшук Генеральною прокуратурою України, а також виступає фігурантом європейських та американських санкцій проти членів злочинного угрупування Януковича.

У березні 2015 року заочно арештована Печерським районним судом Києва.

Компромат

Раїса Богатирьова була звільнена від виконання обов'язків Верховною Радою України у лютому 2014 року постановою, за яку проголосували 287 народних депутатів. Під час обговорення постанови йшлось про професійну некомпетентність міністра, корупційність, сумнівність якості вакцин, сумнівність доцільності та якості медичної реформи, яку теж в майбутньому пропонувалось скасувати. Серед звинувачень також йшлося про факти, що Богатирьова Раїса навмисне приховувала викрадення людей з лікарень, замовчувала допити важкохворих, вводила в оману міжнародну громадськість про кількість постраждалих в наслідок сутичок систематично спотворювала факти про число смертей.

У березні 2014 року Рада Європейського Союзу ухвалила рішення про блокування коштів Раїси Богатирьової. У жовтні 2014 року оголошена в розшук постановою слідчого Генеральної прокуратури, так як було встановлено, що вона, як Віце-прем'єр-міністр України - Міністр охорони здоров'я України заволоділа бюджетними коштами у сумі понад 6 млн грн.

За даними ЗМІ, до близьких друзів Богатирьової належать Людмила Кучма, дружина 2-го президента України Леоніда Кучми, Рінат Ахметов, Борис Колесніков.

Як зазначають ЗМІ, Раїса Богатирьова тривалий час вдало використовувала своє становище і посади у владі, завдяки чому досягала своїх інтересів. Так, за часів Ющенка їй виділили землю і будинок поряд з Володимиром Литвиним. Фармацевтична компанія Богатирьової, незважаючи на корупційні скандали, заробляла на участі у тендерах і продажу неякісної продукції по завищеним цінам. Також, Богатирьова та її син Олександ, за неофіційною інформацією, були власниками ЗАТ «Біолік», компанії, яка в певний період відзначалась найшвидшим ростом на українському ринку продуктів здоров’я. Завдяки можливості впливу на ринок медикаментів, а також використовуючи різні схеми, Богатирьовій вдалося заробити на виробництві різних препаратів, які виготовлялися окремими, «близькими», фармкомпаніями.

Проте, як повідомляється у ЗМІ, бізнес сім'ї Богатирьової не обмежувався галуззю фармакології - чоловік Богатирьової багато років при різній владі успішно заробляв гроші в українському фонді підтримки підприємництва, адже через цю структуру проходять великі гроші - не стільки бюджетні, скільки надходження зі всіляких міжнародних фондів і банків.

Відзначають також, що родина Богатирьових відома і завдяки зв'язкам з рейдерством. Сини Богатирьової захопили в Києві, будучи депутатами держради, близько 240 гектарів землі. Пізніше були фігурантами безпрецедентного захоплення двох найбільших в Україні фармакологічних підприємств.

Не менш скандальною є і біографія другого сина Раїси Багатирьової Ігря, який був влаштований керівником ДП «Укренерговугілля» («Регіональні електричні мережі») і був зі скандалом звільнений з посади директора з будівництва компанії «Укренерго». Проте ні знайти, ні повернути 200 млн євро, вкладені іноземними інвесторами в будівництво ЛЕП Рівненська АЕС - так і не вдалося ні керівництву компанії, ні компетентним органам. 

Сім'я

Заміжня. Чоловік - Ігор Олександрович – колишній перший заступник гендиректора Українського фонду підтримки підприємництва. Сини - Олександр та Ігор (1977 р.н.). Олександр - екс-депутат Київради, входив до фракції «Партії Регіонів» і був заступником голови постійної комісії з питань бюджету та соціально-економічного розвитку столиці. Ігор - колишній член нацради партії Сергія Тігіпка «Сильна Україна».