Досьє
7 травня 2015
Горбулін Володимир Павлович
Горбулін Володимир Павлович

Директор Національного інституту стратегічних досліджень, за сумісництвом Радник Президента України Петра Порошенка. Український політик, радник колишнього Президента Л. Кучми та В. Ющенка, колишній секретар Ради національної безпеки і оборони України.

Місце народження, освіта

Народився 17 січня 1939 року в Запоріжжі.

У 1962 році закінчив фізико-технічний факультет Дніпропетровського університету, інженер-механік за фахом «Літаючі апарати».

Кар'єра

У 1962-1977 роках працював на держпідприємстві , в Конструкторському Бюро «Південне» (Дніпропетровськ), був безпосереднім учасник розробки стратегічних ракетних систем і космічних апаратів серії «Космос».

У 1977-1990 роках працював в апараті ЦК Компартії України. З 1980 року - завідувач сектором ракетно-технічної та авіаційної техніки. Брав участь в організації та координації робіт по всіх програмах створення ракетно-космічної та авіаційної техніки в Україні.

З 1990 року - завідувач підвідділу оборонного комплексу, зв'язку та машинобудування Кабінету міністрів України.

З 1992 року - Генеральний директор Національного космічного агентства України. Керівник розробки і безпосередній учасник створення та втілення першої Національної космічної програми України (1992-1994 рр.). Член Міжнародної академії астронавтики.

З серпня 1994 року - Секретар Ради національної безпеки при Президенті України.

З жовтня 1994 року - Радник Президента України Л. Кучми з питань національної безпеки.

З серпня 1996 по листопад 1999 року - Секретар Ради національної безпеки і оборони України. Один із авторів Концепції національної безпеки і оборони України, Державної програми будівництва та розвитку Збройних сил України та інших провідних документів стратегії будівництва та розвитку держави.

До листопада 1999 Володимир Горбулін очолював Державну міжвідомчу комісію з питань співробітництва з НАТО, був співголовою Консультаційного комітету при президентах України та Польщі, співголовою секретаріату Комісії Кучма - Гор.

З листопада 1999 року – Радник Президента України.

З листопада 2000 року - член президії Комітету з Державних премій України в галузі науки і техніки.

У 2000-2001 рр. очолював Міжвідомчу комісію з питань врегулювання політичного конфлікту в придністровському регіоні республіки Молдова.

З липня 2000 по грудень 2002 року - голова Державної комісії з питань оборонно-промислового комплексу України. Керівник і учасник розробки Державної програми розвитку озброєння та військової техніки та Концепції структурної перебудови оборонно-промислового комплексу України.

З грудня 2002 року - Помічник Президента України з питань національної безпеки.

У січні 2003 року Володимир Горбулін створив відповідно до указу президента Національний центр з питань євроатлантичної інтеграції України, роботу якого очолював на громадських засадах.

З березня 2003 року по січень 2005 року – заступник Голови Державної комісії з питань реформування та розвитку Збройних сил України, безпосередній учасник розробки Стратегічного оборонного бюлетеня України на період до 2015 року, Воєнної доктрини України (червень 2004 р.) та Закону  «Про основи національної безпеки України» (червень 2003 р.).

З грудня 2003 року - організатор і директор на громадських засадах Інституту проблем національної безпеки і оборони України.

З 24 травня 2006 року - тимчасово виконуючий обов'язки секретаря Ради національної безпеки і оборони України.

З 19 квітня 2014 року - позаштатний радник в. о. Президента України Олександра Турчинова.

З 26 червня по серпень 2014 року - радник Президента України Петра Порошенка. Пізніше указом Президента призначений директором Національного інституту стратегічних досліджень, є за сумісництвом радником президента України.

Нагороди, звання

Лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки (2002 р.), лауреат Державної премії СРСР в галузі науки і техніки (1990 р.), лауреат премії ім. М. К. Янгеля (1988 р.).

Володимир Горбулін нагороджений орденами Трудового Червоного Прапора (1976 та 1982 рр.), Орденом князя Ярослава Мудрого V ступеня (1997 р.) і IV ступеня (2004 р.), медалями. Має нагороди іноземних держав.

Заслужений машинобудівник України (1994 р.).

Президент Федерації баскетболу України.

Професор. Академік Національної Академії наук України.

Член Спілки журналістів України.

Родина

Дружина - Толкунова Валентина Сергіївна, інженер-конструктор.

Довідка

Як зазначають ЗМІ, Володимир Горбулін входив до числа найвпливовіших людей України ще за часів президенства  Леоніда Кучми. Досвідчений аналітик і знавець геополітики – один з небагатьох наближених до Кучми. Пізніше став радником Віктора Ющенка. На тій чи іншій посаді Горбулін постійно був у найближчому оточенні президента (працював у РНБО, потім став радником, пізніше знову очолив Інститут проблем національної безпеки).

За часів президенства Віктора Ющенка, посол США називав Горбуліна «далекоглядним і відносно нейтральним оглядачем із внутрішньополітичних питань».