Досьє
9 червня 2015
Ставицький Едуард Анатолійович
Ставицький Едуард Анатолійович

Колишній міністр енергетики та вугільної промисловості України (з грудня 2012 по лютий 2014 р.), депутат Житомирської обласної ради VI скликання (з 2010 р.), член Постійної комісії з питань Чорнобильської катастрофи, екології та використання природних ресурсів, політик державний службовець. З 24 березня 2014 року оголошений у розшук.

Місце народження, освіта

Народився 4 жовтня 1972 року у м. Лебедин Сумської області.

У 1994 році закінчив Державну гірничу академію в Дніпропетровську (за фахом гірничий інженер).

У 2003 році - Українську академію державного управління при Президентові України (магістр державного управління).

Кар'єра

У 1994-2002 рр. працював менеджером ЗАТ «Науково-виробниче об'єднання «Екологічне паливо України» (Олександрія, Кіровоградська область).

З 2002 по 2006 рік  - голова правління ЗАТ «НВО «Екологічне паливо України».

З 2006 по 2007 рр. - радник міністра охорони навколишнього природного середовища України (Василя Джарти).

У 2007-2010 роках - голова правління НАК «Надра України», з активів якої в 2007 році була виведена на користь компанії «Танталіт», близької до сім'ї Віктора Януковича, держрезиденція «Межигір'ї». Впродовж цих років Ставицький декілька разів був звільнений і поновлений на посаді голови правління НАК «Надра Україна».

З листопада 2010 року - депутат Житомирської обласної ради VI скликання, член Постійної комісії з питань Чорнобильської катастрофи, екології та використання природних ресурсів. Фракція «Партії регіонів».

З грудня 2010 по квітень 2012 року  - голова Державної служби геології та надр України.

З квітня по грудень 2012 року - міністр екології та природних ресурсів України (перший уряд Миколи Азарова).

З 24 грудня 2012 року - міністр енергетики та вугільної промисловості України (другий уряд Азарова).

27 лютого 2014 року Верховна Рада звільнила Ставицького з посади міністра, призначивши на його місце Юрія Продана (в уряді Арсенія Яценюка).

21 березня 2014 року Генеральна прокуратура України відкрила кримінальне провадження за фактами вчинення особами з числа вищого керівництва держави злочинів за статтями «привласнення, розтрата майна шляхом зловживання службовим становищем у особливо великих розмірах», а також «легалізація (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом». В помешканнях та офісах, які належать екс-міністру палива та енергетики Едуарду Ставицькому було проведено обшук. В одній з квартир було вилучено близько 5 мільйонів доларів США, майже 50 кілограмів золота у злитках та коштовності, попередня вартість яких становить декілька мільйонів доларів

З 24 березня 2014 року Едуард Ставицький оголошений Генпрокуратурою України у розшук.

З 2 серпня 2014 року Ставицький розшукується Інтерполом.

Родина

Одружений, має двох синів.

Компромат

Мережа заправок "БРСМ-Нафта" була створена ще в середині 90-х років, з 2011 до початку 2014 року мережа зросла в шість разів. Ці успіхи пов'язують з ім'ям Едуарда Ставицького, міністра енергетики та вугільної промисловості при Вікторі Януковичі. Ставицький неодноразово заперечував, що володіє часткою в "БРСМ-Нафта", але журналістські розслідування неодноразово доводили протилежне. Зокрема, у 2011 році власником 50% «БРСМ-Нафти» стала Валентина Ушакова, теща Ставицького, яка разом з батьком та дружиною Ставицького була засновником низки компаній: "Моноліт 2", "Інвест Менеджмент", "Актив Капітал Груп" та ін.

У  травні 2015 року ЗМІ зазначали, що Головне слідче управління МВС розслідує кримінальне провадження відносно посадових осіб групи компаній "БРСМ".

За повідомленням МВС,  у 2014-2015 роках, зловживаючи своїм службовим становищем та діючи за попередньою змовою, посадові особи групи компаній" БРСМ ", а саме: ТОВ" БРСМ-Нафта ", ТОВ" БРСМ ", ТОВ" Укртрансоіл-2009 ", ТОВ" Росукренергохолдінг ", ТОВ" Біотехнології-2000 ", ТОВ" Елемент Оіл ", ТОВ" Бел-оіл ", ТОВ" Нефтесбит ", ТОВ" АЗС-оіл ", ТОВ" Нафто Синтез ", ТОВ" Укрнефтетрейдінг "незаконно заволоділи коштами на загальну суму більше 1,2 млрд грн, шляхом незаконного придбання, виробництва і збуту нафтопродуктів .

 У ЗМІ зазначалось, що  «БРСМ-Нафта» неодноразово фігурувала в «Реєстрі судових рішень».

Також відомо, що у бізнес із великими оборотами Ставицький прийшов на початку 2000-х років. Тоді його батько і дружина були співзасновниками компаній «Васильків нафта», «Тетерів-Нафта» та «Київ нафта». Особливу увагу тоді привертала «Тетерів-Нафта», яка  в 2002 році, згідно з підтвердженими даними Кабінету Міністрів, не сплатила акцизів на 97 млн грн.  І це був не єдиний скандал, пов'язаний з компанією «Тетерів-Нафта», пізніше  перейменованою на «Еко-2003», та родинним бізнесом Ставицького. Зокрема, в 2004 році фірма спробувала фіктивно відшкодувати ПДВ, за даними наведи ми в ЗМІ, на 19 млн грн.

З ім'ям Едуарда Ставицького також пов'язують ТОВ "Фаворит Систем", ТОВ "Кувейт Енерджі Юкрейн" сьогодні відома як ТОВ "Арабський Енергетичний Альянс Юей", ТОВ "Голден Деррік".

Після закриття "Тетерів-Нафти", нафтотрейдерство лишалось основним бізнесом Ставицьких. Для бізнесу родина з часом знайшли  партнерів – членів впливової на той час «Партії зелених».  З часом Ставицькі спробували пройти в політику, дружина Олена Ставицька йшла десятим номером у списку "зелених" на виборах до ВР-2006. Проте спроба виявилася марною ні вона, ні її чоловік, який того року був у четвертій сотні «Партії регіонів», до парламенту так і не пройшли.

На даний час Едуард Ставицький оголошений у розшук. За повідомленням "Української правди", він разом з дружиною зараз перебуває в Ізраїлі. Подружжя отримало громадянство країни та нові документи на прізвище Розенберг.