Досьє
6 листопада 2015
Деканоїдзе Хатія
Деканоїдзе Хатія

Хатія Деканоїдзе - жіноче обличчя української поліції  

Голова Національної поліції (з 2015 р.), екс-радник міністра внутрішніх справ Арсена Авакова. Колишній міністр культури Грузії та ректор Академії поліції МВС Грузії. В Україні її призначення підтримав сам Петро Порошенко, а Арсеній Яценюк зробив особливий акцент на її освіченості та досвіді. 

 

Молодість як перевага...

Хатія Деканоїдзе отримала вищу освіту у Тбіліському державному університеті на факультеті міжнародних відносин та права.

Вже у 24 роки цілеспрямована грузинка стала частиною команди президента Грузії Михайла Саакашвілі й очолила адміністрацію Ради безпеки Грузії. Окрім того, обіймала посаду міністра освіти, а у 31 рік стала ректором Академії поліції МВС Грузії.

Вона застосувала новаторські підходи, замінивши багаторічне навчання на тренінги з права, тактики та стрільби. Насмілилася звільнити усіх генералів-практиків та на заміну їм запросити до Грузії іноземних професіоналів своєї справи. Показовим є факт, що престиж професії поліцейського злетів у кілька разів.  

Хатія Деканоїдзе пишається системою освіти Грузії. Серед досягнень зазначає централізовану систему вишів, що допомогло боротися з корупцією, та фінансування грузинських шкіл шляхом надання ваучерів.

Деканоїдзе у Грузії здобула авторитет найяскравішого представника у "команді молодих чиновників уряду Саакашвілі".

Після зміни влади у Грузії Хатія займалася викладацькою роботою, а далі - переїхала в Україну. 

Україна та реалізація потенціалу Хатії Деканоїдзе...

Свою діяльність в Україні Хатія розпочала зі створення Громадської та політичної школи (CAPS), в якій слухачі мають змогу вивчати досвід грузинських реформ, готуватися до здійснення політичної діяльності та отримувати необхідні знання для роботи в державних установах. Деканоїдзе переконана, що зараз Україні потрібні нові люди. Чим оперативнішим та якіснішим буде оновлення  -  тим швидше зможе розвиватися країна.

Хатія стала радником міністра внутрішніх справ Арсена Авакова за його ж рекомендацією.

 Під час виконання своїх обов'язків разом з Екою Згуладзе розробляла реформи МВС і брала участь в організації роботи патрульної поліції України.

В одному з інтерв'ю Хатія Деканоїдзе порівняла реформи з їздою на велосипеді: як тільки зупинишся - впадеш. Свій блискучий досвід вона готова застосувати в Україні, проте усвідомлює, що зробити це з точністю, як у Грузії - хибний шлях. Кожній країні необхідна своя модель, заснована на індивідуальному підході й аналізі багатьох факторів.  

Перші кроки на новій посаді...

4 листопада 2015 року Хатія Деканоїдзе призначена головою Національної поліції України.

На запитання журналістів щодо перших кроків на новій посаді грузинка відповіла: 

"Ми продовжуємо роботу з формування нової поліції в 29 містах України. Ми продовжуємо роботу над формуванням підрозділів Корт. Ми продовжуємо роботу над концепцією атестації і сьогодні Міністр її вже затвердив, так що роботи дуже багато".

Хатія про поліцію, реформи, грузинський досвід та Україну

"Мої друзі роблять чудову справу в Україні. Це стосується створення нової поліції. Я думаю, сподіваюся і знаю, що у них все вийде, а найголовніше, що це повинні зробити ви, а ми потім поїдемо ..."

"Є такий міф, що зарплати грузинським поліцейським платили американці. Звичайно, певні проекти були невеликі, в рамках яких правоохоронним органам надавалась певна допомога. Але знаєте, коли економіка вийшла з тіні, коли всі податки стали прозорими і пішли в казну, а не повз неї - це допомогло нам знайти гроші для цих цілей".

"Коли вже після реформ у 2006-2007 році міжнародні організації провели перше опитування - з'ясувалося, що поліція вийшла на третє місце за рівнем довіри серед грузин".

"Звичайно, нам допомагали проводити реформи іноземні радники. Але як в Україні неможливо на 100 відсотків скопіювати грузинський досвід, так і в Грузії ми не могли переймати чужий досвід без адаптації".

"В Україні прекрасні закони, просто їм ніхто не вірить. Один закон регулює інший, його регулює третій і так до нескінченності. А потрібно, щоб був один закон з єдиним прочитанням. Чим простішою є система, тим краще".

 

 

 Фото: facebook.com/khatia.dekanoidze