Досьє
14 грудня 2015
Буряк Сергій Васильович
Буряк Сергій Васильович

Народний депутат України II-VII скликань, український політичний і державний діяч.

Місце народження, освіта

Народився 1 квітня 1966 року в Донецьку.

У 1989 році закінчив Київський інститут народного господарства за спеціальністю «Фінанси та кредит». Кандидат економічних наук (2001). 

Кар'єра

У 1984-1986 роках проходив службу в армії.

У 1988-1990 роках був секретарем комітету комсомолу Київського інституту народного господарства.

З травня по серпень 1991 року - асистент кафедри фінансів Київського інституту народного господарства.

У 1991-1992 роках - голова правління «Орендкоопбанк» УРСР, м. Київ.

У 1992-1996 - голова правління АБ «Брокбізнесбанк».

У 1995-1998 роках – народний депутат України II скликання. Член Комітету з питань паливно-енергетичного комплексу, транспорту і зв'язку. Членгрупи «Єдність». 

У 1998-2002 роках – народний депутат України III скликання. Член Комітету з питань фінансів і банківської діяльності. Член фракції партії «Єдність» (з 1998 р.).

З липня 1999 року - член ради Національного банку України.

У 2002-2006 роках – народний депутат України IV скликання. Голова Комітету Верховної Ради України з питань фінансів і банківської діяльності. Член фракції Блоку Ю. Тимошенко (з 12.2005 р.). 

З 2003 року - член Державної комісії з питань стратегії економічного та соціального розвитку.

У 2006-2007 роках – народний депутат України V скликання. Член Комітету з питань фiнансiв i банківської діяльності. Член фракції «БЮТ» (з 2006 р.).  

У 2007-2008 роках – народний депутат України VI скликання. Член Комітету Верховної Ради України з питань фінансів і банківської діяльності. Член фракції «БЮТ».

 З грудня 2007 по березень 2010 року - Голова Державної податкова адміністрації України. Член Комітету з економічних реформ (з 09.2010).


У 2012-2014 роках – народний депутат України VII скликання від Партії регіонів. Перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань бюджету. Член депутатської групи «Економічний розвиток» (з 02.2014 р.).

16 січня 2014 голосував за «диктаторські закони» - пакет антидемократичних законів, які суттєво обмежували права громадян та свободу слова.

Бізнес

Сергій Буряк є співвласником «Брокбізнесбанку», а також має відношення до низки підприємств. Як зазначають ЗМІ, вирішальну роль в його житті зіграв батько Василь Буряк, який у 1991 році створив «Брокбізнесбанк» на основі «Орендкоопбанка». Основний компаньйон - молодший брат Олександр Буряк (1970 р.н.).

Згідно з даними Нацбанку України, на 1 січня 2014 року за розміром загальних активів «Брокбізнесбанк» займав 16-е місце (28,914 млрд грн) серед 180 українських банків.

Брати Буряки були постійними фігурантами рейтингів найбагатших українців. У 2007 році за оцінками видання «Фокус» брати посіли 30 сходинку у рейтингу «100 найбагатших українців» зі статком $ 550 млн, у 2008 року 19-20 з $ 1,040 млрд. У 2014 році Forbеs оцінив статки Сергія Буряка в $ 42 млн.

Сім’я

Дружина - Олена Миколаївна. Працювала економістом департаменту бухгалтерського обліку та звітності АБ «Брокбізнесбанк». Діти: син Олександр (1994 р.н.), донька Ганна (1999 р.н.). 

Батько - Буряк Василь Данилович, останній голова Держбанку УРСР, дуже впливова людина, яку порівнюють з Вадимом Гетьманом. Він підписував протоколи, за якими, як зазначають ЗМІ, неможливо висунути РФ претензії за знецінені внески до «Ощадбанку» СРСР. До осені 2010 року був членом правління «Ощадбанку», у віці 72 років пішов на пенсію.

Брат – Олександр Буряк.

Компромат

Сергій Буряк – один з найбагатших людей в Україні, мільярдер, банкір. У віці 25 років очолив банк. У цьому йому допоміг батько Василь Данилович. Завдяки йому стартовим капіталом для «Брокбізнесбанку» стали гроші «Ощадбанку» СРСР. Користуючись розвалом Радянського Союзу, хаосом і відсутністю контролю, він перевів кошти з рахунків української Головної контори «Ощадбанку» СРСР на рахунки створеного «Брокбізнесбанку», який на думку експертів відрізнявся від інших банків непрозорістю та інформаційною закритістю. Це пояснюється тим, що тривалий час банк обслуговував бізнес, пов'язаний із ввезенням в Україну ядерного палива та вивозом відходів ядерного циклу, яким займалися структури М. Мартиненка, Д. Жванії, Г. Суркіса, при цьому Сергій Буряк мав підтримку кримінальних авторитетів.

За даними ЗМІ, «Брокбізнесбанк» не лише «відмивав» гроші криміналітету, але й перераховував кошти, які виплачувала Німеччина українським остарбайтерам, частина з яких не надійшла до їх отримувачів. Як писали ЗМІ, відповідні матеріали по багатьом з цих фактів були в Генпрокуратури, і в Інтерпола, і проти «Брокбізнесбанку» навіть були порушені справи. Проте Сергій Буряк, як народний депутат і людина, яка має достатньо зв’язків, зміг не лише забезпечити безпеку собі, своєму бізнесу, а також розвиток бізнесу і збільшення прибутку.

Сергій Буряк має зв’язки з Васадзе, М. Янковським, В. Пустовойтенко та ін. Як зазначають ЗМІ, його куми – Віталій Хомутиннік, Віктор Ющенко, Оксана Мороз-Хант – кума Олени Пінчук.

Відомо, що впродовж тривалого часу Сергій Буряк намагався продати «Брокбізнесбанк». Серед претендентів на купівлю були навіть іноземні банківські структури, проте після проведення аудиту вони припиняли переговори і навідріз відмовлялися розглядати пропозицію купівлі банку.

У другій половині 2013 року «Брокбізнесбанк» купив Сергій Курченко, який його і контролював. До приходу Курченка «Брокбізнесбанк» входив до двадцятки найбільших українських банків, але вже до кінця зими банк збанкрутував і був узятий під опіку Фондом гарантування вкладів фізичних осіб.

Сергій Буряк і його брат Олександр вважаються одними з основних фінансистів "БЮТ".