Досьє
8 жовтня 2019
Янченко Галина Ігорівна
Янченко Галина Ігорівна

Янченко Галина Ігорівна - (нар. 29 квітня 1988Житомир) — український політик, громадський діяч. Експерт з антикорупційної політики. Співзасновниця та керівник Антикорупційного штабу Києва (з серпня 2014).. Член Національної ради з питань антикорупційної політики (з 25 червня 2019).

Особисті дані

Знак Зодіаку: Телець.

За східним гороскопом: рік Земляного Дракона. 

Національність: українка. 

Віросповідання: православна. Вік: 31 рік.

Сім'я 

Дитинство та юність пройшли в Житомирі. Тут вона народилася й виросла. На даний момент живе в Києві. Сімейний стан: одружена. Чоловік: Віктор Андрусів.  Із соцмереж відомо, що він навчався в Київському Національному інституті стратегічних досліджень. До цього - у Львівському національному університеті ім. Івана Франка. Нині займає посаду генерального директора Українського інституту майбутнього. 

Діти: дочка Афіна (2012 р.н.), син Аскольд (2016 р.н.)

Освіта

У 10 класі отримала стипендію. Поїхала на 1 рік навчатися до США. Призер обласних олімпіад із англійської мови. Галину Янченко брали в кілька регіональних вузів на бюджет без конкурсу. Але вона обрала НаУКМА. 

Диплом про закінчення Національного університету «Києво-Могилянська академія» отримала в 21 рік. Навчалася на факультеті «соціологія».

Щоправда, спочатку хотіла навчатися на факультеті «політологія», тому що пов'язувала своє майбутнє з політикою. Батьки спонукали подавати документи відразу на дві спеціальності. І проходити відповідне внутрішнє тестування. 

У результаті не пройшла на «політологію», тому що не набрала достатньо балів із історії України. Математичні знання були набагато кращими, тому без проблем вступила на факультет «соціологія».  

За даними відкритих джерел, у 2009-2013рр. навчалася, як протидіяти корупції.

Життєпис

Закінчила Житомирську гуманітарну гімназію № 23 (із золотою медаллю) і Національний університет «Києво-Могилянська академія» (обиралася на керівні посади студентської організації «Спудейське братство»), здобула ступінь магістра за напрямком «Соціологія». Також протягом року навчалась в школі міста Вічита-ФолсТехас (США).

Активна учасниця Революції гідності. Голова Ради громадського контролю при Національному антикорупційному бюро України (з 2018)[4][5]. Засновниця ГО «Антикорупційний штаб». Працювала аналітиком Центру протидії корупції (2013–2016), співавтор низки аналітичних звітів про корупцію при закупівлях лікарських засобів в МОЗ.

2007–2008 — керівник досліджень, соціолог-фрілансер. 2010–2013 — менеджер дослідницьких проектів, Pact, Inc. З 2012 року — фізична особа-підприємець.

Координувала випускників програми студентського обміну серед майбутніх лідерів FLEX, була менеджером дослідницьких та аналітичних програм міжнародної організації Pact та проектів Ялтинської європейської стратегії. Брала участь в організації п'ятої щорічної зустрічі в Ялті Форуму «Зона вільної торгівлі». 

Захоплення

Пподорожі, спорт (відвідує тренажерний зал). Любить подорожувати, особливо просторами нашої країни. Об'їздила всі обласні центри. Любить дивитися архітектуру, захоплюватися українською природою, дізнаватися про людей та те, як вони бачать себе, свій регіон, свою країну. 

Кар'єра і бізнес 

Трудову діяльність розпочала ще в студентські роки. Перше маркетингове замовлення отримала на другому курсі: дослідження від мережі швидкого харчування «Пузата хата». Менеджер закладу погодився надати кілька романтичних вечерь у подарунок для переможців у обмін на послугу: розклеїти оголошення та допомогти знайти їм соціолога для проведення маркетингового дослідження. Дівчина запропонувала свою кандидатуру. Так вона отримала своє перше замовлення та перший соціологічний досвід. 

Після навчання в НаУКМА почала пробувати себе в прикладній сфері. Із 25 років протягом двох років була аналітиком ГО «Центр протидії корупції. 

У 26 років стала співзасновником антикорупційного штабу Києва. Займала посаду керівника штабу. Після Майдану (2014-2015 рр.) обрана депутатом Київської міськради, де однією з основних її тем була боротьба з корупцією. 

У минулому Галина Янченко - член і керівник київського осередку «Демократичного Альянсу». Пізніше на базі організації було створено партію, де вона працювала протягом 8 років. Ще пізніше відбулася Революція Гідності, в якій «ДемАльянс», і сама вона приймали активну участь. 

Про її політичну діяльність відомо наступне: боротьба з корупцією, активна участь у подіях Євромайдану, критика столичної влади. 

Компромат і чутки 

Ще під час навчання в США дивувалася тому, що ця країна, не маючи глибокої історії, змогла за кілька десятиліть побудувати розкішну інфраструктуру, створити демократичні практики тощо. 

Галина вже тоді вирішила: якщо країна без історії та без будь-яких фундаментів може досягти такого результату, то й наша Україна однозначно має всі шанси. Просто потрібно, щоб правильні люди взялися за цю справу, і взялися самовіддано. Щоб їх метою було не набивання кишень, а суспільне служіння країні та народу. 

Вважає: для того, щоб в українській антикорупційній сфері все зрушилося з мертвої точки, потрібно працювати над тим, щоб кількість та якість людей, які ведуть боротьбу з корупцією, росли. А сама діяльність була більш злагодженою та системною. 

Команда Антикорупційного штабу вважає, що ключовим аспектом є забезпечення механізмів та можливостей для всіх бажаючих громадян долучатися до боротьби з корупцією. Більшість ініціатив мають на меті дати інструменти участі та впливу на зменшення корупції абсолютно всім активним громадянам. 

Активна люстрація - це антикорупційна карта ремонтів Києва. Команда, в якій працювала Галина Янченко, першою виклала та візуалізувати всі витрати з міського бюджету на ремонт житлових будинків, садів, шкіл, лікарень тощо. 

Вони показали киянам, скільки коштів витрачається на ремонт, відзначили перелік конкретних будинків, прописали кроки, які необхідно робити, якщо ремонт будинку не був проведений, а кошти вкрадені: «Долучись до боротьби з корупцією на прикладі свого будинку». 

Дуже важливою ланкою в боротьбі з корупцією вважає просвітницьку діяльність. Впевнена, що необхідно залучати до боротьби максимум людей. А також використовувати спеціалізовані інструменти розслідування та антикорупційні реформи.

Життєва позиція 

Галина Янченко закликає людей ставати волонтерами Антикорупційного штабу. Організація відкрита й рада будь-якій допомозі: аналітичній, експертній, юридичній, IT, PR тощо. Зі свого боку, команда надає підтримку тим людям, які хочуть займатися антикорупційною діяльністю, але не знають, що потрібно для цього робити. 

Антикорупційний штаб дає багато можливостей для розвитку. Проводяться різноманітні тренінги, виступи, навчання щодо того, як виявляти корупцію. Людям, які зіткнулися з корупцією, надається консультування та допомога. Галина Янченко вважає, що якщо кожен із нас буде прагнути та робити все по максимуму, наша країна дуже скоро зміниться в кращий бік.