Досьє
6 листопада 2015
Джемілєв Мустафа
Джемілєв Мустафа

Політичний діяч кримськотатарського походження, уповноважений Президента України у справах кримськотатарського народу (з серпня 2014 року). Народний депутат України III-VIII скликань. Один з лідерів кримськотатарського національного руху, правозахисник.

Місце народження та освіта

Народився 13 листопада 1943 року в селі Ай-Серез, що розташовано на Кримському півострові. У 1944 році разом з родиною був депортований до Узбецької РСР.

Після закінчення школи у 1959 році намагався вступити до університету, але не поступив через заборону приймати до університету.

1962-1965 роках навчався в Ташкентському інституті інженерів іригації та меліорації сільського господарства.

Кар’єра

Працювати почав після закінчення школи. З 1951 по 1961 рік  був слюсарем та електрослюсарем на Мірзачульському ремонтно-механічному заводі у Ташкентській області.

Став учасником молодіжно-студентській організації «Союз кримськотатарської молоді». Виступав з доповідями про історію свого народу. У 1962 році керівників організації заарештували, Джемілєва звільнили з роботи, і за ним почався нагляд Комітету державної безпеки СРСР.

У 1969 році став одним із засновників Ініціативної групи захисту прав людини.

Як один з основних представників кримськотатарського визвольного руху брав в ньому активну участь, висловлював погляди, що не відповідали ідеології Радянського Союзу, через що у 1966-1983 роках був  не раз заарештований. Має сім судимостей, проти нього було багато раз порушено кримінальну справу, взагалі  15 років він провів за гратами.

В 1983 році він став засновником-редактором нелегального Інформаційного бюлетеня ініціативної групи кримських татар імені Муси Мамута.

У 1987 році переїхав до Бахчисарая.

У 1987-1989 рр. - керівник Центральної ініціативної групи національного руху кримських татар.

З березня 1998 по 2007 рік Мустафа Джемілєв працював народним депутатом України III-V скликань. В парламенті III скликання входив до фракції Народного Руху України. 

З 1989 по 1991 рік  - очолював Організацію кримськотатарського національного руху.

З 1991 року по листопад 2013 року - Голова Меджлісу кримськотатарського народу, президент фонду «Крим».

З 1999 року - Голова Ради представників кримськотатарського народу.

З 2007 по 2012 рік - був народним депутатом України від блоку Наша Україна - Народна самооборона. Глава підкомітету з питань корінних народів, національних меншин, етнічних груп, депортованих народів та нацменшин комітету ВР з питань прав людини, нацменшин і міжнаціональних відносин.

З 2012 року - народний депутат України VII скликання. 

Мустафа Джемілєв є одним з проукраїнських політичних діячів півострова Крим. Під час подій на Майдані висловлював свою підтримку та, як один з лідерів кримськотатарського народу, брав участь у мітингах і домагався деескалації ситуації у Криму. 

20 серпня 2014 року призначений указом Президента Петра Порошенко уповноваженим Президента України у справах кримськотатарського народу.

З 2014 року - народний депутат України VIII скликання. Голова підкомітету з питань етнополітики, прав корінних народів та національних меншин України, жертв політичних репресій Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин.

Мустафа Джемілєв є автором багатьох законопроектів.

Нагороди та почесні звання

Почесний доктор права Сельджуцького університету (Туреччина), лауреат міжнародної премії імені П.Орлика «За демократизацію українського суспільства», володар премії  Нансена (ООН), ордену князя Ярослава Мудрого V і IV ступенів та ін.

Сім'я

Одружений, має дітей. Дружина Сафінар – друга дружина, голова Ліги кримськотатарських жінок.