
Політичний діяч кримськотатарського походження, уповноважений Президента України у справах кримськотатарського народу (з серпня 2014 року). Народний депутат України III-VIII скликань. Один з лідерів кримськотатарського національного руху, правозахисник.
Місце народження та освіта
Народився 13 листопада 1943 року в селі Ай-Серез, що розташовано на Кримському півострові. У 1944 році разом з родиною був депортований до Узбецької РСР.
Після закінчення школи у 1959 році намагався вступити до університету, але не поступив через заборону приймати до університету.
1962-1965 роках навчався в Ташкентському інституті інженерів іригації та меліорації сільського господарства.
Кар’єра
Працювати почав після закінчення школи. З 1951 по 1961 рік був слюсарем та електрослюсарем на Мірзачульському ремонтно-механічному заводі у Ташкентській області.
Став учасником молодіжно-студентській організації «Союз кримськотатарської молоді». Виступав з доповідями про історію свого народу. У 1962 році керівників організації заарештували, Джемілєва звільнили з роботи, і за ним почався нагляд Комітету державної безпеки СРСР.
У 1969 році став одним із засновників Ініціативної групи захисту прав людини.
Як один з основних представників кримськотатарського визвольного руху брав в ньому активну участь, висловлював погляди, що не відповідали ідеології Радянського Союзу, через що у 1966-1983 роках був не раз заарештований. Має сім судимостей, проти нього було багато раз порушено кримінальну справу, взагалі 15 років він провів за гратами.
В 1983 році він став засновником-редактором нелегального Інформаційного бюлетеня ініціативної групи кримських татар імені Муси Мамута.
У 1987 році переїхав до Бахчисарая.
У 1987-1989 рр. - керівник Центральної ініціативної групи національного руху кримських татар.
З березня 1998 по 2007 рік Мустафа Джемілєв працював народним депутатом України III-V скликань. В парламенті III скликання входив до фракції Народного Руху України.
З 1989 по 1991 рік - очолював Організацію кримськотатарського національного руху.
З 1991 року по листопад 2013 року - Голова Меджлісу кримськотатарського народу, президент фонду «Крим».
З 1999 року - Голова Ради представників кримськотатарського народу.
З 2007 по 2012 рік - був народним депутатом України від блоку Наша Україна - Народна самооборона. Глава підкомітету з питань корінних народів, національних меншин, етнічних груп, депортованих народів та нацменшин комітету ВР з питань прав людини, нацменшин і міжнаціональних відносин.
З 2012 року - народний депутат України VII скликання.
Мустафа Джемілєв є одним з проукраїнських політичних діячів півострова Крим. Під час подій на Майдані висловлював свою підтримку та, як один з лідерів кримськотатарського народу, брав участь у мітингах і домагався деескалації ситуації у Криму.
20 серпня 2014 року призначений указом Президента Петра Порошенко уповноваженим Президента України у справах кримськотатарського народу.
З 2014 року - народний депутат України VIII скликання. Голова підкомітету з питань етнополітики, прав корінних народів та національних меншин України, жертв політичних репресій Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин.
Мустафа Джемілєв є автором багатьох законопроектів.
Нагороди та почесні звання
Почесний доктор права Сельджуцького університету (Туреччина), лауреат міжнародної премії імені П.Орлика «За демократизацію українського суспільства», володар премії Нансена (ООН), ордену князя Ярослава Мудрого V і IV ступенів та ін.
Сім'я
Одружений, має дітей. Дружина Сафінар – друга дружина, голова Ліги кримськотатарських жінок.