Досьє
18 грудня 2020
Лапутіна Юлія Анатоліївна
Лапутіна Юлія Анатоліївна

Юлія Анатоліївна Лапутіна (нар. 1967, м. Київ) — українська військовослужбовиця, контррозвідниця, спецпризначенка, кандидат психологічних наук, генерал-майор Служби безпеки України (2020), заступниця начальника Департаменту контррозвідувального захисту інтересів держави в сфері інформаційної безпеки СБУ (з 2014). З 18 грудня 2020 року -  Міністр у справах ветеранів України.

Освіта

Здобула педагогічну та психологічну освіту.

Також захистила кандидатську дисертацію з психології і здобула науковий ступінь кандидата психологічних наук. Має професійну підготовку зі спортивної стрільби.

Професійна діяльність

1992 року Юлія Лапутіна почала службу у лавах Служби безпеки України оперуповноваженою підрозділу контррозвідки.

Після створення антитерористичного центру СБУ «Альфа» її було запрошено до нього старшим офіцером.

Під час служби брала участь у низці складних операцій із придушення сепаратистського путчу в Криму в 1994 році.

2008 року вона виступила з ініціативою втілення концепції ментальної інтеграції мешканців Автономної Республіки Крим до України, але після приходу до влади Віктора Януковича вона була припинена.

Юлія Лапутіна протягом 2010—2012 років була заступницею начальника Центру спеціальних операцій «А» Служби безпеки України.

14 квітня 2014 року у складі першої об'єднаної групи СБУ висадилась на Краматорському аеродромі, захист якого забезпечував спецпідрозділ «Альфа».

Пізніше вона згадувала, що вилітаючи на Донбас вони не знали, що тут відбувається і лише тут зрозуміли, що опинилися в облозі. Вона налагодила контакти з проукраїнськими активістами, займалася розвідкою, збором та передачею інформації до Києва.

За допомоги активістів виїжджала до міста для оцінки ситуації та проведення рекогносцировки: була відкинула тактика військових дій і діяли іншими методами, зокрема, інформаційними, розкидуючи листівки з вертольота.

Неодноразово вела перемовини з місцевими прибічниками проросійських формувань, які мали на меті штурмувати блокпости українських військових, завдяки чому штурму вдалося уникнути.

Під час окупації Краматорська проросійськими формуваннями завдяки допомозі проукраїнських активістів було зроблено радіозвернення до жителів міста від імені українського уряду з рекомендаціями щодо виживання під час обстрілів та запевнення щодо повернення міста під контроль уряду України.

Кадри з відео з щойно звільнених Слов'янська та Краматорська від проросійських формувань, зроблені Юлією на свій мобільний телефон, увійшли до фільму «4 роки АТО – 26 років на службі Народу України».

Також вона брала участь у другому Харківському міжнародному безпековому форумі.

Юлія Лапутіна у вересні — грудні 2014 року була командиром оперативної групи СБУ в АТО та виконувала завдання із затримання учасників проросійських терористичних формувань.

Після звільнення Краматорська від проросійських формувань ініціювала акцію «Краматорськ — це Україна», яку підхопили в інших містах.

2014 року її було призначено заступником начальника Департаменту контррозвідувального захисту інтересів держави в сфері інформаційної безпеки Служби безпеки України.

В СБУ вона займається контррозвідкою у сфері інформаційної безпеки.

Станом на травень — червень 2017 рік Юлія Лапутіна мала звання полковника.

Вона проводить багато публічних заходів та лекцій щодо витоків війни на Сході України, методів ведення інформаційної війни Росії проти України та смислової війни Росії проти України, а також участі в ній УПЦ МП 25 березня 2020 року їй було присвоєне військове звання генерал-майора і вона стала другою жінкою-генералом в історії незалежної України.

Член Консультативної ради у справах ветеранів війни, сімей загиблих (померлих) захисників України.

Родина

Юлія Лапутіна заміжня. Її чоловік також працює в Службі безпеки України. Має двох дочок.