Досьє
24 травня 2016
Тім Бернерс-Лі
Тім Бернерс-Лі

Британський вчений, винахідник Всесвітньої павутини, URI, URL, HTTP, HTML і чинний голова Консорціуму Всесвітньої павутини.

Місце народження та освіта

Народився 8 червня 1955 року в Лондоні. Його батьки були математиками-програмістами і працювали в одному університеті над створенням «Manchester Mark I», одного з перших комп'ютерів.

Впродовж 1969 - 1973 років навчався в престижній школі Емануель (EmanuelSchool) у Вендсворті.  У 1973 році поступив до Королівського коледжу при Оксфордському університеті, який закінчив з відзнакою у 1976 році за спеціальністю «Ядерна фізика». Під час навчання в коледжі Тім зібрав свій перший комп'ютер на базі процесора M6800, з’єднавши його з  телевізором замість монітора.

Кар’єра

Закінчивши університет Тім Бернерс-Лі переїхав в Дорсет і влаштувався на роботу в компанію «Plessey Telecommunications Ltd», в якій два роки займався системами розподілених транзакцій.

У 1978 році він змінив місце роботи. В компанії «D.G. Nash Ltd» він створював програми для принтерів і багатозадачних операційних систем.

У 1980 році Бернерс-Лі був запрошений в Женеву, Швейцарія. Тут, працював у Європейській організації з ядерних досліджень CERN консультантом з програмного забезпечення. Саме в цей час він починає працювати над програмою Enquire, яка заклала основу для Всесвітньої павутини - WorldWideWeb.

 У 1981 році переходить до компанії «Image Computer Systems Ltd» системним архітектором, в якій успішно займався графічним і комунікативним програмним забезпеченням, архітектурою систем реального часу та інш.

У 1984 році він повернувся в CERN, отримав стипендію і займався розробкою розподілених систем для збору наукових даних. У цей час він також працював над системою «FASTBUS» і розробляв свою систему RPC (англ. Remote Procedure Call, віддалений виклик процедури).

У 1989 році, працюючи в CERN, Бернерс-Лі запропонував керівництву компанії ідею WorldWideWeb, в основі якої була концепція Enquire. Проект було затверджено і реалізовано. Це стало початком інтернету. Величезну допомогу в цій роботі Тіму надав Роберт Каілліагу (RobertCailliau), якого іноді називають «правою рукою» творця WorldWideWeb.

Назву «Всесвітня павутина» Бернерс-Лі придумав сам, спираючись на зв'язування самих різних гіпертекстових веб-сторінок за допомогою гіпер-посилань, протоколу передачі даних. Раніше ці протоколи використовували у військовій мережі США ARPANET. Він, а також протокол університетської мережі NSFNET, і стали попередниками Всесвітньої павутини, завдяки їм з'явився інтернет.

Восени 1990 року співробітники CERN отримали в користування перший «веб-сервер» і «веб-браузер», написані власноруч паном Бернерсом-Лі в середовищі NeXTStep. Влітку 91-го року проект «WWW», який підкорив науковий світ Європи, перетнув океан і влився в американський Internet. З’явились добре знайомі нам абревіатур: HTML, URL, HTTP.

У 1994 році Бернерс-Лі перейшов працювати на кафедру «3Com» в Лабораторії інформатики Массачусетського технологічного інституту. Він і зараз є там провідним дослідником і обіймає посаду «засновника». Після злиття Лабораторії інформатики з Лабораторією штучного інтелекту в МТІ утворилася Лабораторія інформатики і штучного інтелекту (CSAIL).

У 1994 році він заснував Консорціум Всесвітньої павутини при Лабораторії інформатики МТІ. Відтоді Тім Бернерс-Лі очолює цей консорціум. Консорціум займається розробкою і впровадженням стандартів для Інтернету, ставить перед собою завдання повністю розкрити потенціал Всесвітньої павутини, поєднуючи стабільність стандартів з їх швидкою еволюцією.

У грудні 2004 року Тім Бернерс-Лі став професором Саутгемптонського університету.

Зараз сер Тім живе в передмісті Бостона з дружиною і двома дітьми.

Він є автором книг «Плетучи павутиння: витоки та майбутнє Всесвітньої павутини» (Weaving the Web: Origins and Future of the World Wide Web), «Прядучи семантичну павутину: повне розкриття потенціалу Всесвітньої павутини» (Spinning the Semantic Web: Bringing the World Wide Web to Its Full Potential).

У 1997 року Тім Бернерс-Лі став офіцером Ордену Британської імперії. У 2004 році королева Великобританії Єлизавета II надала йому звання командрора Ордену й посвятила в лицарі за «службу на благо глобального розвитку Інтернету». У 2007 році - отримав Орден Заслуг. Сер Тімоті Джон Бернерс-Лі має почесні звання багатьох університетів, відзначений великою кількістю нагород різного, в тому числі і міжнародного рівня.