Резонанс
28 січня 2021
Журналіст, активіст, «патріот» - кого вбивали отруйники з НДІ-2: розслідування The Insider спільно з Bellingcat за участю Der Spiegel
Як видно із розслідування, і жертви, і мотиви, і способи вбивства могли бути не схожими один на одного - і тільки команда виконавців була більш-менш постійною.
news-image

Розслідування отруєння Навального групою співробітників НДІ-2 ФСБ поставило питання про те, в яких ще операціях брала участь ця бригада вбивць, повідомляє The Insider.

У цій частині ми розповімо про відомі нам епізоди, коли команді отруйників вдалося вбити своїх жертв. Як видно з нашого розслідування, і жертви, і мотиви, і способи вбивства могли бути не схожими один на одного - і тільки команда виконавців була більш-менш постійною. Причому в команді працюють не тільки співробітники НДІ-2, а й Служба по захисту конституційного ладу ФСБ, відома серед іншого переслідуванням політичних активістів. Розслідування також показало, що бригада ФСБшників діяла цинічно і самовпевнено: скажімо, в одному з випадків вони перед вбивством журналіста відключили відеокамери на цілій вулиці, а відразу після цього вбивства самі ж стали проводити офіційну експертизу крові своєї жертви. Також з'ясувалося, що жертвами можуть виявитися не тільки активісти і журналісти, а й цілком системні фігури, які виступають на пропагандистських телешоу і критикують Навального.

Це розслідування підготовлене The Insider спільно з Bellingcat за участю Der Spiegel

Далеко не завжди таємничі отруєння можна однозначно пов'язати з конкретними виконавцями. Скажімо, багатьом здалося імовірним, що вбивство терориста Доку Умарова в 2013 році могло бути справою рук тієї ж бригади вбивць, яка відповідальна за отруєння Навального. Доку Умаров, лідер терористичної організації «Імарат Кавказ», помер 7 вересня 2013 року - за даними джерел «Кавказького вузла», він був отруєний сильнодіючою отрутою в результаті спецоперації ФСБ. Відомо, що двоє з отруйників Навального - Володимир Паняєв і Олексій Александров - в кінці серпня вирушили на південь Росії (Паняєв - до Махачкали, Александров - в Краснодар). Але це могло бути і простим збігом. Однак є як мінімум три вбивства, де збіги поїздок не дають можливості сумніватися в причетності цієї групи отруйників.

Журналіст

Вбивство Тимура Куашева

Увечері 31 липня 2014 року журналіст і правозахисник з Нальчика Тимур Куашев збирався піти в театр на спектакль, де його мати грала одну з ролей. О 18:30, за півгодини до вистави, він зателефонував з мамою, пообіцяв їй, що пристойно одягнеться і не запізниться. Незабаром після цього дзвінка свідки бачили, як він в шортах вийшов з дому і зустрівся з двома людьми, явно йому знайомими (він обійняв при зустрічі), після чого кудись пішов з ними і, судячи з усього, сіл до них в машину ( хоча цього вже ніхто не бачив). Не схоже, що він планував йти надовго, - він залишив удома документи і мобільний телефон (хоча завжди брав його з собою). У театр він не прийшов. Мати, повернувшись додому близько 22:00, виявила його мобільний телефон, квитки в театр, гроші і перстень, який він знімав, тільки коли приймав душ. На наступний день його тіло було виявлено у дороги в лісі в селищі Хасанья (околиця Нальчика). Він лежав на животі, обличчям вниз. На обличчі і колінах були садна і гематоми. Судмедексперт виявив під пахвою слід від шприца.

Садна у Тимура були лише на верхній частині особи і були схожі на сліди від руки, як якщо б у машині один з убивць ззаду обхопив його рот і ніс ганчіркою, змоченою хлороформом або подібним речовиною, щоб позбавити його свідомості. Незважаючи на всі очевидні сліди насильства, офіційна причина смерті 26-річного активіста - гостра коронарна недостатність.

Незадовго до вбивства 13 липня 2014 року, в Нальчик прибув Костянтин Кудрявцев (той самий, який потім прославився докладним звітом про отруєння «помічнику Патрушева Максиму Устинову», роль якого грав Навальний). Через тиждень, 22 липня, в Мінеральні води (півтори години на машині від Нальчика) прилетів ще один з майбутніх отруйників Навального з НДІ-2 ФСБ - лікар Іван Осипов. Кількома днями пізніше, 29 липня, до Владикавказа прибутку інші два учасники групи - Денис Мачікін і Роман Матюшин. Обидва вони мали зворотні квитки на 30 липня, у Осипова був зворотний квиток на 31-е. Але, мабуть, щось пішло не за планом - і все зрушилося на один день. Викрадення і вбивство було скоєно 31-го числа, і всі вони перенесли квитки на день пізніше: Мачікін і Матюшин вилетіли в результаті в день вбивства, 31 липня, Осипов - на наступний день.

Коли батько журналіста Хамбо Куашев (який ще в радянські роки став заслуженим слідчим) спробував з'ясувати, що сталося з його сином, він виявив багато дивного. Так, наприклад, всі камери за місцем проходження від будинку Куашева до місця виявлення його тіла (а там було не менше 4 камер) виявилися відключені через «виходу з ладу комутатора».

Батько Куашева також розповів The Insider, що у Тимура пропали ключі (на місці вбивства їх не знайшли, скільки не шукали). Батько вважає, що вбивці потім заходили в будинок, тому що у Тимура була флешка, зазвичай встромлена в комп'ютер, але на цей раз її не було. Батько також наполіг на проведенні експертизи, щоб перевірити версію про отруєння. Зразки крові Куашева відправили в Москву, де її перевірили ... самі ж вбивці з НДІ-2 ФСБ. Зрозуміло, нічого підозрілого вони не виявили. Експертизу підписав той самий Василь Калашников, якого Кудрявцев згадував в розмові з Навальний (Калашников - єдиний з відомих членів групи отруйників, який був в Омську, і як експерт в області газової хроматографії / мас-спектрометрії саме він, швидше за все, повинен був робити висновок про те, чи можна ще знайти в крові «Новачок»).

А ось ще цікавий момент. У постанові про припинення кримінальної справи йдеться, що в день смерті на телефон Куашева надійшли дві СМС з сервісного номера «Мегафона» (тобто з номера СМС-центру), причому встановити зміст таких СМС, згідно з відповіддю «Мегафона», нібито технічно неможливо.

Однак ж деталізація по номеру Куашева показує - всі дзвінки та СМС аж до 2 серпня зачищені, немає ні дзвінка матері, ні навіть тих СМС від 31 липня, про які йдеться в матеріалах справи.

Журналіст Максим Шевченко, який знав Тимура Куашева і його батька, уважно вивчав обставини цієї смерті і вважає, що причиною отруєння стало висвітлення Тимуром Куашевим судового процесу:

«Я думаю, що вбивство Куашева було пов'язано з тим, що він активно висвітлював процес по заколоту 2005 року в Нальчику, за яким проходило 58 чоловік. До того моменту цей показовий процес тривав уже 7 років, влади ліпили образ «підпілля Аль-Каїди» в Кабардино-Балкарії. Коли в 2014 році генерал Меліков став повпредом Путіна в Північно-Кавказькому федеральному окрузі, а Юрій Коков очолив республіку, з Москви пішов наказ це все швидко завершувати. Тимур ходив на кожне засідання і писав докладні стенограми з цього ганебного процесу. За підсумками суду люди, яких взяли зі зброєю в руках, отримали по 7 років, а Расул Кудаєв, на якого нічого не знайшли, отримав довічне і відправився в «Чорний дельфін». У справі сказано «брав участь у вбивстві поліцейського», ім'я якого навіть не названо, а не названо воно тому, що в районі його місцезнаходження нікого не вбили (він весь день був удома, про це свідчать багато журналістів, які йому дзвонили в той день, питали, що відбувається). Кудаєва зробили винним, тому що владі було потрібно придумати зв'язок з Аль-Каїдою, а Кудаєв до цього сидів в Гуантанамо (хоча американцями йому навіть не було висунуто жодних звинувачень) і відмінно підходив на цю роль. Ось про все це докладно писав Куашев, і тут приходить наказ швидко все завершувати, хоча юридично це було неможливо - тільки зачитувати вирок повинні були близько півроку. А вони його зачитали за кілька днів. І, звичайно, їм заважав людина, яка постійно ходив на цей процес і повідомляв про нього всі подробиці».

Куашев постійно отримував погрози - він був одним з небагатьох незалежних журналістів в регіоні, місцева влада і силовики постійно чинили на нього тиск. Одного разу йому під двері підкинули коробку з проводами і написом «подарунок від дядька Тимуру Куашеву пістолет Калашникова» (орфографія збережена). Поки Тимур ходив в поліцію, коробка зникла. Загрози він отримував і в 2014 році.

Хоча у Тимура Куашева було багато недоброзичливців, саме курує ФСБ судовий процес над «терористами» міг стати головною причиною, по якій спецслужба могла звернути на це особливу увагу.

Цікаво, що і Мачікін і Матюшин, судячи з даних про те, де вони паркують свої автомобілі, працюють у Другій службі ФСБ, яка має самоіронічних назву «Служба захисту конституційного ладу». З 2006 року Другу службу очолює виходець із Санкт-Петербурга генерал армії Олексій Сєдов. За даними центру «Досьє», Сєдов є ставлеником мільярдера Романа Ротенберга, екс-мера Санкт-Петербурга Георгія Полтавченко і «президентського масажиста» Костянтина Голощапова. Саме Друга служба займається в Росії політичними активістами (хоча і справжніх бандитів, і екстремістів вона теж переслідує - наприклад, саме вона розбиралася з бандою Джако і з неонацистської угрупованням БОРН).

Активіст

Вбивство Руслана Магомедрагімова

24 березня 2015 року в Каспійську (передмістя Махачкали) був знайдений мертвим активіст громадського регіонального руху «Єдність» ( «Садвал») Руслан Магомедрагімов. В цей день близько полудня він розмовляв зі своїм знайомим і обговорював плановану зустріч на фестивалі лезгинського мови. Але до зустрічі він не дожив. Його тіло знайшли приблизно в 14: 00-15: 00 в парку біля моря, а його машину - приблизно кількасот метрах від місця події, в глухому, непросматріваемих дворі будинку № 24 на вул. Леніна.

Як стверджував товариш покійного, Іслам Клічханов, з автомобіля пропали відеореєстратор, а також два з трьох його телефонів. Слідчі, в рамках дослідчої перевірки прибули на місце події, виявили в машині слід від чужої взуття. За офіційною версією Руслан помер від задухи, хоча слідів насильства виявлено не було. Близькі покійного стверджували, що на шиї Магомедрагімова проглядалися дві точки, схожі на сліди від уколів шприцом.


У січні 2015 року лікар-отруйник Іван Осипов прилітав до Махачкали двічі, кожен раз все на пару днів. З 11 по 16 березня в Махачкалу прилітав Кудрявцев. Нарешті, за кілька днів до вбивства 20 березня 2015 року, Іван Осипов прилетів до Владикавказа (4 години на машині від Каспійська). Через 2 дні після вбивства Осипов повернувся в Москву. Якщо у випадку з Тимуром Куашевим число поїздок отруйників виключає будь-яку можливість збіги, то у випадку з Магомедрагімовим можна говорити лише про високу частку ймовірності, так як головним фігурантом тут є Осипов, а у нього були і інші поїздки до Махачкали, тому тут ймовірність збігу повністю виключити не можна.

Варто зазначити, що для місцевих силовиків і злочинних груп вбивство за допомогою отруєння через укол шприцом - вкрай нехарактерний modus operandi, а ось на вбивство Тимура Куашева за манерою це дуже схоже, що робить навіть невелике число збігів по перельотів достатньою підставою, щоб допускати причетність до вбивства бригади отруйників з НДІ-2 ФСБ.

Будучи активістом громадської регіональної організації «Садвал», Магомедрагімов захищав права лезгинського народу, а також виступав за ідею возз'єднання лезгин Росії і Азербайджану шляхом створення автономії «лезгистан». Незважаючи на те, що діяльність організації носила нешкідливий характер, вона могла розглядатися співробітниками ФСБ як ворожа, так як спецслужба нерідко дуже агресивно реагує на організації, які просувають ідеї «національної автономії» в різних регіонах Росії. Рівно через рік після отруєння Магомедрагімова 20 березня 2016 року, в Махачкалі в своїй квартирі було знайдено мертвим голова «Садвала» Назім Гаджієв. За офіційними даними, він загинув в результаті множинних ножових поранень. У ці дні нікого з групи отруйників в місті не було, але сам факт вбивства лідера «Садвала» змушує думати, що саме діяльність в рамках цього руху могла бути причиною вбивства Магомедрагімова.

«Патріот»

Вбивство Микити Ісаєва

16 листопада 2019 року в поїзді Тамбов - Москва помер Микита Ісаєв, лідер руху «Нова Росія». Незадовго до поїздки в Тамбов глава партії «Справедлива Росія» Сергій Миронов призначив його радником з регіонального розвитку, завданням Ісаєва в місті був підбір кандидатів до партії і підготовка їх до виборів.

Свідком смерті Ісаєва стала його помічниця і (за її словами) кохана Аліна Жестовская (Львова). Ось як вона описала події: «Вночі я прокинулася, взяла телефон. На годиннику було 1:12. <...> Потім прокинувся Микита, попросив у мене тапочки і пішов в туалет. Його довго не було. Потім заходить, зігнувшись. Я схопилася, подумала чомусь, що в тамбурі його хтось в живіт штрикнув. Я до нього підходжу, він говорить: 

"Отруївся, отруївся, схоже". Більше він нічого сказати не зміг. Його ноги не тримають, очі закочуються, його всього трясе. Я його намагаюся посадити на кушетку, щоб сходити за провідником. А він важчий за мене. І ми з ним осідає на підлогу».

Аліна покликала провідника, але зупинити поїзд відразу було не можна - навколо був ліс, а на найближчому полустанку не було навіть фельдшерсько-акушерського пункту. Довелося їхати до наступної станції - Узуново, що зайняло ще близько години. Тим часом пульс у Ісаєва вже не відчувався, зіниці не реагували, пальці і губи посиніли. Коли поїзд прийшов на станцію, прибулі лікарі констатували смерть. Ще до результатів експертизи тіло кремували (за словами колишньої дружини, така була воля покійного), а коли експертиза нарешті була закінчена, офіційним діагнозом став серцевий напад. Жестовская незабаром після описуваних подій стала говорити, що Ісаєв помер саме від серцевого нападу, а всі, хто говорить про отруєння Ісаєва (або отруєнні Навального), - просто піаряться.

Судячи з аналізу пересувань відомих нам отруйників з ФСБ, слідувати за Ісаєвим почали під час його поїздки до Челябінська в грудні 2018 року. Зіставляючи дані з бази перельотів з відомими нам поїздками Ісаєва, про які він писав в соцмережах, ми знайшли 7 збігів по місту і дату поїздки (не рахуючи його останнього візиту в Тамбов), причому, швидше за все, пересічний було більше, якщо врахувати неповноту бази перельотів, наявної в розпорядженні Bellingcat. У бригаді, яка працювала по Ісаєву, були два отруйника, які відомі по замаху на Навального - Олексій 

Александров і Іван Осипов (обидва з медичною освітою).


Були також троє інших ФСБшників - Олександр Самофал, Віктор Кравченко і Михайло Тихонов.

Цікаво, що саме при поїздці в Тамбов, де і сталося отруєння, жоден з них під своїми іменами в базі не виявляється, що означає або використання інших імен, або зачистку бази, або те, що вбивці використовували автомобіль (з Москви до Тамбова приблизно 5 годин їзди). Однак нам вдалося дізнатися по метаданих телефону одного з п'яти отруйників, що він дійсно був в Тамбові 1 листопада 2019 року. Ми не можемо сказати, хто саме з п'ятьох, так як Bellingcat передбачає, що ця інформація може поставити під загрозу його джерело.

Знайомі та родичі Ісаєва не приховують, що він мав тісні контакти з адміністрацією президента ще з часів Суркова і був абсолютно лояльним Кремлю політиком. Він співпрацював, наприклад, з Василем Якеменко, а останнім часом активно спілкувався також і з Олександром Малькевича (правою рукою Євгена Пригожина). Він нерідко виступав на госканалах, критикував Навального, хоча сам зараховував себе до опозиції, а свою політичну діяльність будував на боротьбі за екологію в регіонах. Більш того, в 2019 році йому світила непогана кар'єра в партії «Справедлива Росія», депутат Олег Шеїн познайомив його з Сергієм Мироновим, вони домовилися про співпрацю, і, якби все пішло за планом, в 2021 році Ісаєв висувався б Держдуми від есерів.

І все ж щось, можливо, тривожило Ісаєва. Його родичі та друзі згадують, що з червня 2019 року його обговорював можливість вивезти сім'ю за кордон (про погрози він не говорив, але його знайомий, який спілкувався з ним в червні, стверджує, що в цей момент він «явно відчував себе не в своїй тарілці »). Також двоє близько знайомих з Ісаєвим людей повідомили, що незадовго до смерті він став підозрювати, що Аліна Жестовская «приставлена ​​до нього», і збирався від неї позбутися. Жестовская познайомилася з Ісаєвим в поїзді, стала працювати з ним на безоплатній основі і незабаром замінила йому частину його команди, прийнявши на себе його обов'язки, в тому числі контролюючи його графік.

Ніхто з оточення Ісаєва не має скільки-небудь правдоподібного пояснення, ніж провладний «патріот» міг не догодити ФСБ. Конфлікти з регіональною владою чи могли бути причиною вбивства - родичі та знайомі Ісаєва впевнені, що якби федеральна влада були незадоволені якийсь його діяльністю, їм було б достатньо просто натякнути. Однією з гіпотетично можливих інтерпретацій подій могло б бути те, що Микита Ісаєв працював не тільки на АП, але і на російські спецслужби, наприклад, на СЗР - його часті поїздки за кордон, в тому числі в якості «співробітника страхової компанії» і «фахівця по експорту », могли бути ідеальним прикриттям для такої роботи. Крім того, той факт, що він швидко знайшов порозуміння з Сергієм Мироновим, говорить на користь цієї гіпотези (серед найближчих помічників Миронова - два офіцери СЗР). В такому випадку щось в діях Ісаєва, що могло бути інтерпретоване спецслужбами як зрада, могло стати приводом для вбивства. Однак поки у нас немає ніяких даних, що підтверджують цю гіпотезу.

Раніше ми писали, що Олексій Навальний, якого намагалися отруїти, у відео розповів, що розмовляв зі своїм  вбивцею. Російський опозиціонер подзвонив хіміку, який відповідав за його отруєння. Хімік фактично підтвердив спробу вбивства Навального.

Також стало відомо, що Олексій Навальний, якого намагалися отруїти, у відео розповів, що знає усіх своїх вбивць та замовників.

Зазначимо, що сліди «Новічка» знайшли в організмі та на речах НавальногоУ Путіна ж на ультиматум Меркель у справі Навального відповіли погрозою Німеччині.