Події
14 жовтня 2016
Кабмін перерахував мінімум для виживання
Норми споживання продуктів, товарів і послуг
news-image

В Україні з грудня 2016 року в черговий раз підвищиться прожитковий мінімум - на 145 грн - з нинішніх: 1399 грн до 1544 грн на одну людину в місяць. Очікується також підвищення і в наступному році. Уряд в зв'язку з цим підготував зміни в переліках продуктів, непродовольчих товарів і послуг для основних соціальних і демографічних груп населення. «Апостроф. Економіка »розбирався, чого чекати українцям.

Кабінет міністрів збирається затвердити оновлені набори продуктів харчування, непродовольчих товарів, а також набори послуг для основних соціальних і демографічних груп населення в зв'язку зі зміною розміру прожиткового мінімуму. В Україні з грудня 2016 року прожитковий мінімум підвищиться до 1544 грн. Зараз він становить 1399 грн. Мінімальна зарплата з грудня становитиме 1600 грн (зараз - 1450 грн). За прогнозними розрахунками Міністерства фінансів, загальна потреба в додаткових коштах для встановлення розмірів прожиткового мінімуму і мінімальної зарплати в 2016 році складе 322,2 млрд грн. У 2017 році прожитковий мінімум і мінімальна заробітна плата, як очікується, також будуть підвищені, повідомляє «Є!».

Пропоновані зміни будуть внесені до постанови Кабміну №656 від 14 квітня 2000 року, яким затверджено базові набори продуктів, непродовольчих товарів і послуг. Відповідно до закону про прожитковий мінімум, набори зазначених товарів і послуг повинні переглядатися не рідше одного разу на п'ять років, однак протягом останніх 15-ти років зміни в документ не вносилися.

Відповідно до проекту постанови уряду, з яким вдалося ознайомитися «Апостроф. Економіка », по ряду позицій передбачається кількісне збільшення товарів і послуг, передбачених для основних груп населення, скорочення терміну служби багатьох (але не всіх) товарів, а також внесення деякої розмаїтості в їх асортимент.

При цьому в пропозиціях Кабміну є і деякі скорочення. Так, в уряді вважають, що в раціоні дітей не потрібно стільки цибулі, скільки передбачено нинішніми нормами. Якщо зараз для дітей у віці до шести років в рік передбачено 6,6 кг цибулі, то за новими нормами буде 6 кг. Річне споживання цибулі для дітей від шести до 18 років, відповідно, скоротиться з 8,7 кг до 7,9 кг. При цьому в уряді вважають, що українські діти повинні їсти часник: на сьогодні він відсутній в дитячому продуктовому наборі, а згідно з новими пропозиціями для дітей до шести років передбачено 0,6 кг часнику на рік, для дітей до 18 років - 0,8 кг . Також пропонується майже в два рази збільшити річну норму споживання груш - з 2,7 кг і 3 кг до, відповідно, 5 кг і 5,5 кг.

Змінено також підхід до споживання дітьми м'яса. З їх раціону пропонується вилучити баранину і телятину (в раціоні дорослих також не планується баранина) і збільшити споживання яловичини до 12,9 кг і 20 кг, відповідно, з 11,7 кг і 18,3 кг (цей обсяг поширюється зараз не тільки на яловичину, але і на баранину і телятину). Також пропонується збільшити норми по свинині - з 5,8 кг і 9,2 кг в рік до 8,1 кг і 12,7 кг.

Для працездатного населення пропоновані зміни в раціон несуттєві. При цьому варто відмітити, що в новій редакції продуктовий набір для цієї категорії громадян буде передбачати, крім іншого, чай (0,4 кг на рік), кава мелена (0,5 кг), сіль (3 кг) і лавровий лист (0 , 3 кг).

Для непрацездатних громадян також передбачені чай (0,4 кг на рік), какао (0,3 кг), натуральну каву (0,06 кг), злаковий кави (0,07 кг), цикорій (0,07 кг), сіль (2,5 кг) та лавровий лист (0,2 кг).

Деякі зміни торкнуться одягу. Термін використання зимового верхнього одягу для чоловіків працездатного віку пропонується скоротити з чотирьох до трьох років. Для чоловіків також передбачено використання 10 пар шкарпеток протягом року (для непрацездатних - протягом двох років), тоді як на сьогодні норма становить сім пар на рік для працездатних і п'ять пар на два роки для непрацездатних. Якщо сьогодні для чоловіків працездатного віку передбачено використання п'яти трусів протягом двох років, то відповідно до новими пропозиціями Кабміну їх повинно бути шість на 1,5 року. Крім того, уряд пропонує, щоб краватку чоловіки могли міняти кожні п'ять років, а не 10, як зараз. Чоловічі плавки повинні служити своєму власникові не 10 років, а чотири роки (для непрацездатних чоловіків на сьогодні плавки не передбачені зовсім, Кабміном пропонуються одні плавки на 10 років).

Крім того, з «джентельменського» набору пропонується виключити електробритву і ввести в нього звичайну бритву (одну на три роки) і, відповідно, леза для гоління (упаковки по 12 штук) - по дві на один рік.

Уряд пропонує кілька урізноманітнити жіночий гардероб. Якщо на сьогодні в ньому передбачені тільки сукні, то в майбутньому можуть з'явитися також і костюми. Крім того, в гардеробі жінок працездатного віку будуть передбачені брюки - одна пара на чотири роки.

Відповідно до нових норм, покращиться ситуація з жіночою нижньою білизною. Зараз для працездатних жінок передбачено п'ять трусів на два роки (для непрацездатних - на три роки), пропонується - шість на рік (для непрацездатних - на два роки). Термін служби бюстгальтерів (двох) передбачається скоротити до одного року для працездатних жінок.

У Кабміні вважають, що українським жінкам не потрібні комбінації - їх пропонується замінити на майки - дві штуки на чотири роки. І, якщо на сьогодні для непрацездатних жінок не передбачено купальник, то в майбутньому він може з'явитися в їх гардеробі - один на сім років.

У наборі товарів культурно-побутового і господарського значення також очікуються зміни. Якщо сьогодні на одну сім'ю передбачається один телевізор з діагоналлю 51 см (з антеною), то в майбутньому одне домогосподарство може розраховувати на телевізор LED, але з діагоналлю 38 см. Термін служби приладу зберігається в межах 10 років. Також одній сім'ї покладена одна пральна машина на 14 років - зараз мова йде виключно про пральну машину типу «Малютка» на той же термін. У новому переліку цих товарів може з'явитися стаціонарний телефонний апарат - один на 20 років. У тому, що стосується меблів, змін не передбачається: один платтяна шафа на 25 років, один набір для кухні - на 25 років, один письмовий стіл - на 25 років, одна ліжко - на 25 років (зараз три ліжка на середньостатистичну сім'ю), одне дзеркало для ванної - на 20 років.

Уряд також по-новому перерахував набір житлово-комунальних послуг. Якщо сьогодні розрахунок мінімальних норм житлово-комунального господарства залежить від того, чи оснащений  будинок водопроводом, каналізацією, газовими нагрівачами і т.п., то в останніх пропозиціях Кабміну все зведено до базових послуг. На одну людину передбачено холодне водопостачання на рівні 28,8 куб м в рік (або 2,4 куб м на місяць), централізоване водовідведення - 48 куб м (4 куб м), гаряче водопостачання - 19,2 куб м (1,6 куб м), газопостачання - 6 куб м в місяць, енергопостачання - 90 кВт-год на місяць (з 1 січня 2018 року - 70 кВт-год). Послуги з опалення передбачені в обсязі 0,129 Гкал на 1 кв. м опалювальної площі в опалювальний період (зараз - 0,13 Гкал на 1 кв. м).