Коли чекати 4G в Україні
Нове покоління зв'язку
news-image

В Україні лише півтора роки тому розпочалося масштабне розгортання мережі 3G, наразі доступом до швидкісного мобільного інтернету користується половина населення. Однак провідні країни світу активно переходять на технологію LTE (Long Term Evolution), яку відносять до 4G — зв’язку четвертої генерації. Оператор «Vodafone Україна» провів круглий стіл за участі провідних виробників телеком-обладнання, на якому розказав про архітектуру та переваги LTE, а також складнощі у впровадженні цієї технології в Україні.

Перша у світі мобільна мережа на базі технології Long Term Evolution була запущена ще 14 грудня 2009 року в центральній частині Стокгольму, Швеція. За рік мережі LTE були розгорнуті в Польщі, США, Австрії, Гонконзі, Німеччині, Естонії, Японії і — як не дивно, — в Узбекистані (там впровадження виконали оператори MTS та UCell). Втім, хоча перші запуски LTE були виконані ще 6 років тому, їх можна було назвати скоріше експериментальними. Адже широка підтримка цієї технології в абонентських терміналах з’явилася тільки в 2012 році, з виходом iPhone 5 та Samsung Galaxy S4. Сьогодні переважна більшість телефонів вже підтримує стандарт зв’язку LTE, більш того, сучасні смартфони здатні працювати увеличезній кількості діапазонів: наприклад, iPhone 7 підтримує 23 LTE-діапазона, 5 HSPA, 4 GSM та 3 CDMA-діапазони.

Еволюція смартфонів з точки зору підтримки технологій передачі даних

Як відомо, в Україні оператори почали впроваджувати останню модифікацію 3G зв’язку — HSPA+, яка забезпечує швидкість передачі до 42,2 Мбіт/с у напрямку від оператору до абонента, та до 5,76 Мбіт/с — у зворотньому. Здавалося б, цього достатньо і для перегляду відео, і для більшості програмних додатків. Та проблема в тому, що технологія 3G HSPA+ вже майже не розвивається, а в майбутньому оператори припинять підтримувати і обладнання для базових станцій стандарту HSPA+. Це — одна з причин, чому оператори зацікавлені в швидкому переході на LTE. Євген Фрунза, технічний директор «Vodafone Україна», відзначив:

— Мережа «Vodafone Україна» використовує технологію DC-HSPA на всіх базових станціях 3G, як найбільш сучасну. Так, ми продовжимо будувати базові станції і розширювати покриття, будемо займатися оптимізацією мережі і вирішувати скарги абонентів. Але сама технологія 3G HSPA+ далі 42.2 – 5.76 Мбіт/с вже майже не розвивається. Далі … 4G

За словами Олени Мірошниченко, начальника відділу стратегії «Vodafone Україна», більш ніж дві третини країн світу вже розгорнули мережі 4G, а 44% всіх операторів мобільного зв’язку, станом на червень 2016 р., надають послуги по технології 4G. 73 країни планують запустити 4G(наприклад, найближчим часом анонсовано запуск в Єгипті та В’єтнамі). Якщо в 2015 році відсоток з’єднань в 4G складав лише 11%, в 3G – 33%, а все інше приходилося на 2G, то в поточному році кількість з’єднань 4G збільшилася майже в 2 рази, до 19%. Зростання підключень мережевих технологій 3G в цьому році склало всього 1%. Покриття 4G по відношенню до населення, також росте: в 2-му кварталі 2015 року це було 40%, через рік цифра збільшилася до 49%.

Кількість країн з діючими мережами 4G стрімко росте

Загалом кількість комерційних LTE мереж в серпні 2016 року склала 521, а кількість LTE-абонентів в світі сягнула 1,3 млрд. Найбільш популярним діапазоном для розгортання LTE стала частота 1800 МГц, в цьому спектрі налічується  246 мереж. На другому місці за популярністю — смуга 2,6 ГГц, на 3-му — 800 МГц (див. діаграму, наведену нижче). Приблизно така ж пропорція спостерігається і по кількості моделей абонентських пристроїв, що підтримують той чи інший діапазон.

Vodafone наразі розгорнув мережі з підтримкою технологій LTE та LTE Advanced в 22 країнах. 53 млн абонентів Vodafone користуються 4G, більше 26 млн у 18 країнах користуються 4G+, швидкість якого сягає 450 Мбіт/сек. В Європі 50% передачі даних здійснюється за допомогою 4G-мережі.

Як показує діаграма, найбільш прийнятними для розгортання LTE є діапазони 800 МГц, 1800 МГц та 2600 МГц

В українській мережі Vodafone вже налічується близько 8% смартфонів з підтримкою LTE, а на момент запуску 3G їх було лише 3%. За словами представників «Vodafone Україна», до 2020 року цей показник може збільшитися до 40-50%.