Світ
16 січня 2018
Глобальна криза демократії може мати катастрофічні наслідки
Посилення антидемократичних тенденцій у світі не лише матиме суттєві наслідки для особистих прав та свобод людей, але й створює ряд економічних та безпекових ризиків, наголошує автор.
news-image

У 2017 році політичні права та свободи в різних країнах світу зазнали суттєвогозанепаду. Демократія перебуває в кризі, у той час як могутні авторитарні країни, такі як Росія та Китай, зайняті поширенням антидемократичного впливу за межісвоїх кордонів. 

Такі тенденції можуть мати катастрофічні наслідки длярегіональної та глобальної стабільності, пише «Є!» з посиланням на Радіо Свобода.

Про це та інше в новому щорічному звітіміжнародної правозахисної організації Freedom House, яка займається підтримкоюі дослідженням стану демократії, політичних свобод і дотримання основних правлюдини в різних країнах світу.

«Демократія в кризі. Цінності, які вона втілює, зокрема право обирати лідерів на вільних та чесних виборах, свобода преси та верховенство права зазнають нападів та глобального занепаду», – зазначає автор дослідження під назвою «Freedom in the world 2018» («Свобода у світі у 2018 році») Майкл Абрамовіц.

Найсильніші світові демократії сьогодні сконцентровані на своїх внутрішніх проблемах, таких як економічна нерівність, тероризм та наплив мігрантів, у той час як могутні авторитарні режими, такі як Росія та Китай, використовують глобальний занепад демократії не лише для посилення внутрішніх репресій, але й для експорту свого антидемократичного впливу закордон, мовиться в аналізі.

Молоді люди, тим часом, мало що знають про досвід довготривалої боротьби із фашизмом та комунізмом, через що можуть втрачати інтерес до демократичного проекту, зазначає автор.

За оцінками Freedom House, Україна наразі є «частково вільною» країною, а Крим отримав статус «невільної» території, яку окупувала Російська федерація. Рівень свобод в Україні в цілому продовжує погіршуватися, зауважує звіт.

Одним з найбільш вражаючих елементів занепаду демократії у світі є абстрагування Сполучених Штатів від їхнього історичного зобов’язання сприяти розвитку та підтримувати демократію у світі, мовиться у статті. 

Чим небезпечна криза демократії?

Важливим є те, що посилення антидемократичних тенденцій у світі не лише матиме суттєві наслідки для особистих прав та свобод людей, але й створює ряд економічних та безпекових ризиків, наголошує автор.

«Коли дедалі більше країн стають автократичними та репресивними, договори та альянси порушуються, нації та цілі регіони стають нестабільними, а жорстокі екстремісти отримують більше можливостей для своєї діяльності», – пояснює Freedom House.

Заміна демократичних норм на авторитарні матиме багато негативних наслідків: результати виборів буде легко вгадати, ЗМІ будуть заповнені пропагандою, що вихвалятиме лідерів та підриватиме опонентів режиму, а соціальні мережі та інтернет повністю контролюватимуть авторитарні уряди. Так зростатиме корупція та безкарність за неправомірні дії.

Слід пам’ятати, що саме «демократичні режими зазвичай найбагатші у світі, де суспільства відкриті до нових ідей та можливостей, вони менш корумповані та більш за все захищають індивідуальні свободи», – зауважує автор.

Росія та Китай розширюють свій антидемократичний вплив

Поки США та інші «сильні» демократії зайняті своїми внутрішніми проблемами, світові автократичні лідери – Росія та Китай – продовжують експортувати антидемократичні тенденції за межі своїх кордонів. Обидві країни вбачають в демократії загрозу своїм режимам, мовиться у звіті.

Такі тенденції вже можна легко побачити в Росії, основною метою якої є підірвати цілісність демократичних країн та їхніх інститутів, таких як Європейський союз. Амбіції ж Пекіна навіть ширші, так само як і його ресурси на їхнє втілення – апарат пропаганди має на меті закріпити глобальне лідерство Китаю, зауважує Абрамовіц.

Росія та Китай добре усвідомлюють, що для закріплення свого впливу в межах своїх кордонів, їм необхідно придушувати відкриті дебати, своїх опонентів та інститути, побудовані на принципах верховенства права в інших країнах. Демократичні країни, в свою чергу, повинні усвідомити, що для збереження власних свобод, вони також повинні захищати ці свободи поза своїми межами.

«Реальність глобалізації полягає в тому, що наші долі взаємопов’язані», – наголошує автор.

 Недемократичне правління, як показує практика, загрожує стабільності цілих регіонів, йдеться в звіті.

Регіональні тренди

Однією з найбільших причин для занепокоєння в Євразії, на думку авторів, є те, що авторитарні сили почали «карати» своїх критиків за межами своїх кордонів. Наприклад, в Україні жертвами нападу стала відома чеченська пара, які були опонентами режиму Володимира Путіна та підтримували Україну у конфлікті на Донбасі. Багато інших політиків також зазнали нападу, в чому український уряд звинувачує саме російські служби безпеки.

В країнах Європи дедалі більше ультраправих антидемократичних сил займають місця в урядах, а на Близькому Сході та Північній Африці авторитарне правління та нестабільність лише підсилюють один одного, мовиться в аналізі.

Серед країн, де рівень свобод є найнижчим – Сирія, Південний Судан, Північна Корея, Туркменістан, Сомалі, Лівія, Узбекистан.

Читайте також:На міжнародному валютному ринку назвали кращий український банк