Події
6 лютого 2018
Верховна Рада звернулася із заявою до Польщі через закон про заборону бандерівської ідеології (відео)
Ухвалені у Польщі зміни суперечать змісту і духу стратегічного партнерства між Україною і Республікою Польща та принципи, погоджені зокрема у Декларації пам’яті і солідарності від 20 жовтня 2016 року.
news-image

Верховна Рада ухвалила проект постанови про заяву Верховної Ради у відповідь на ухвалення Сеймом і Сенатом Польщі змін до закону про Інститут національної пам'яті. "За" проголосували 242 народних депутата. Онлайн-трансляцію вів телеканал "112 Україна", пише «Є!».

Таким чином Верховна Рада висловила свою позицію щодо польського закону, а також закликала президента Польщі "скористатися своїми конституційними повноваженнями, щоб повернути в українсько-польські відносини зваженість, раціональність та доброзичливість".

У заяві говориться, що український парламент з розчаруванням і глибокою стурбованістю сприйняв ухвалені в Польщі зміни до законодавства, які запроваджують кримінальну відповідальність за заперечення так званих "злочинів українських націоналістів".

"Відвертий діалог, вільний обмін думками та академічна свобода опинилися під загрозою кримінального переслідування, що є несумісне з демократичними цінностями. Верховна Рада України категорично не сприймає та відкидає політику подвійних стандартів та нав’язування ідей колективної відповідальності українського народу, а також спроби польської сторони прирівняти дії усіх борців за незалежність України до злочинів двох тоталітарних режимів ХХ століття – нацистського та комуністичного", - йдеться у заяві.

Зазначається, що ухвалені у Польщі зміни суперечать змісту і духу стратегічного партнерства між Україною і Республікою Польща та принципи, погоджені зокрема у Декларації пам’яті і солідарності від 20 жовтня 2016 року. У цій Декларації Україна та Польща погодилися з необхідністю активізації неупереджених історичних досліджень та "стримування сил, які ведуть до суперечок в наших державах".

"Ми повинні пам’ятати і передавати прийдешнім поколінням правду про дійсні, а не вирвані з загального контексту причини, які призвели до кровопролиття між нашими народами в роки Другої світової війни та в інші періоди нашої історії і які мали трагічні наслідки для наших народів. Незаперечним є те, що як у минулому, так і сьогодні розпалювання конфліктів між традиційно дружніми українським і польським народами лежить в інтересах спільних ворогів нашої державності і суверенітету, якими були нацистський і комуністичний режим, а сьогодні – російський агресор і окупант", - говориться у заяві.

Підкреслено, що найбільшу тривогу українського парламенту викликає факт, що "розгортання антиукраїнських настроїв та створення атмосфери тиску і залякування здатне безпосередньо вплинути на права і свободи майже мільйона українців, які сьогодні є трудовими мігрантами на території Польщі".

Також висловлено занепокоєння через знищення українських пам’ятників на території Польщі, напади на учасників релігійних урочистостей, членів української громади Польщі, заборони проведення культурних заходів та шовіністична риторика.

"Лише об’єктивна, зважена і неупереджена оцінка усіх історичних обставин, спільне пізнання фактів історії, застосування персональної, а не колективної відповідальності за злочини проти людяності та воєнні злочини, які мали місце упродовж першої половини ХХ століття, належна повага і рівна турбота з вшанування пам’яті усіх жертв на території обох наших держав та щире християнське прощення, до якого закликав Святий Іван Павло ІІ, дозволять нам уникнути взаємних помилок минулого і будувати міцне і надійне стратегічне партнерство між Україною та Республікою Польща, що є запорукою миру і безпеки в цілій Європі та світі", - йдеться у заяві.

Верховна Рада висловила солідарність із міжнародною спільнотою у питаннях недопущення заперечення злочину Голокосту. Український парламент закликав польську сторону до відкритості та конструктивності у подальшому розвитку двосторонніх відносин.

"Закликаємо Президента Республіки Польща скористатися своїми конституційними повноваженнями та спільно з Сеймом та Сенатом Республіки Польща повернути в українсько-польські відносини зваженість, раціональність та доброзичливість", - підсумували у тексті заяви.

Нагадаємо, Сенат Польщі прийняв без поправок закон про інститут національної пам'яті Польщі, в якому передбачено кримінальну відповідальність за заперечення злочинів українських націоналістів проти поляків. Державний департамент США закликав Польщу переглянути законопроект про інститут національної пам'яті.

Польський Сейм 26 січня схвалив законопроект, що передбачає кримінальне покарання за публічні звинувачення на адресу Польщі у злочинах, скоєних під час Голокосту, у пособництві нацистській Німеччині, у військових злочинах або злочинах проти людяності. Законопроект забороняє використовувати словосполучення "польський табір смерті" при описі концтаборів, що існували на території окупованої Польщі. Будь-який громадянин країни, а також іноземець, який порушив закон, буде засуджений до виплати штрафу або тюремного ув'язнення строком до трьох років.

Поправки законопроекту також передбачають кримінальну відповідальність за заперечення Волинської трагедії і пропаганду "бандерівської ідеології". В МЗС України висловили стурбованість через прийняття цього документу. Світове співтовариство розкритикувало його, як такий, що "заперечує Голокост і зображає в непривабливому світлі українців". Прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху заявив, що виступає категорично проти прийняття цього закону. Пізніше президент Польщі Анджей Дуда заявив, що має намір "ретельно проаналізувати" закон про інститут національної пам'яті.