Світ
8 квітня 2019
Вчені з'ясували, чому від Антарктиди відділяється айсберг розміром зо 2 Нью-Йорка
Шматок льоду заввбільшки зо два Нью-Йорка відділяється через природні процеси а не через зміни клімату.
news-image
Згідно із супутниковими знімками NASA, значна частина Антарктиди незабаром стане величезним айсбергом, пише «Є!» з посилання на Еспресо.
 
Однак, дослідники змогли визначити, що шматок льоду заввбільшки зо два Нью-Йорка відділяється через природні процеси а не через зміни клімату.

Вчені Ян Де Рідт і Хильмар Гудмундссон витратили роки на вивчення цього регіону і заявили, що це відбувається виключно в результаті природних процесів.

Вони створили модель для опису поведінки плавучої льодової платформи, яка відома як шельфовий льодовик Бранта. По суті, частина цього льодовика "стікає" і виштовхується в океан зі швидкістю близько 400 метрів на рік.

Об'єднуюча супутникові та наземні дані модель групи показує, як напруга розподілена по всій конструкції товщиною 150-250 м. І вона точно пророкує, де можуть розвинутися тріщини в майбутньому. "Це показує, що прірва почала зростати через напруження, а воно наростало через природне зростання льодовикового шельфу. Сам шельф, а не клімат, створив цю тріщину".

"Електронні океанографічні чи атмосферні дані не вказують на зміну клімату в районі Бранта, - зазначив Де Рідт. Наші спостереження за океаном обмежені, але все, що у нас є, не демонструє нічого незвичайного. Наша модель показує: те, що ми бачимо, можна пояснити природними змінами геометрії шельфового льодовика".

Довідка:

З 2013 року на льодовику Бранта відкрилася перша в світі пересувна арктична станція Halley VI. Дослідники вивчають основну тріщину на льодовику, яка залишалася стабільною 35 років, проте наразі процес прискорився: вона розростається зі швидкістю 4 км за рік. Нещодавно на льодовику з'явилася друга тріщина - Гелловіну, яка рухається до основної тріщині з протилежного боку льодовика.

Надалі стабільність льодовика буде прямо залежати від того, через скільки ці тріщини з'єднаються і в якому місці. Крім того, ймовірно, станцію Halley VI доведеться пересунути далі від тріщин для збільшення її безпеки.

На думку вчених, коли ці тріщини з'єднаються, від льодовика відколеться айсберг площею щонайменше 1,7 тис. кв. км - цей айсберг не потрапить до двадцятки найбільших в Антарктиці, але стане найбільшим в історії спостережень за льодовиком Бранта.