Політика
4 жовтня 2019
Вадим Трюхан: «Вікно можливостей по Донбасу зачинилось»
Обґрунтовуючи свою думку, політолог назвав декілька причин.
news-image

Вікно можливостей по Донбасу, яке нібито з'явилося після президентських виборів в Україні, наразі зачинилось. Таку думку висловив політолог, голова правління ГО Європейський Рух України Вадим Трюхан на своїй сторінці у Фейсбуці, передає «Є!»

Експерт зробив такий висновок, зокрема, прослухавши заяви та коментарі політиків - президента України Володимира Зеленського, президента США Дональда Трампа, президента РФ Володимира Путіна, міністра МЗС Сергія Лаврова, а також висловлювання ватажків ОРДЛО Дениса Пушиліна та Леоніда Пасічника.

Врегулювання кризи, спричиненої агресією Росії проти України, в частині повернення у правове поле України ОРДЛО, у короткостроковій перспективі (3-6 місяців), чекати не варто. У середньостроковій (до 1-1,5 року) якийсь прогрес гіпотетично можливий, проте виключно точковий, який стосуватиметься обмінів, а також можливо відновлення якихось зв'язків, зокрема торгово-економічних, у обмежених масштабах.

Про Крим наразі мова взагалі не йде. Для нинішньої Росії цього питання не існує", - висловився Вадим Трюхан.

 Обґрунтовуючи свою думку, політолог назвав декілька причин.

Перше. Президента Трампа Україна цікавить лише в контексті власних виборів. А без нього ефективність дій американської сторони загалом буде мінімальною. І то аж до лютого-березня 2021 року до інавгурації нового Президента, хто б ним не став/залишився, і формування нової Адміністрації. Водночас, цілком вже очевидно всім і давно, що без США позитивного результату не досягнути.

Друге. Європейці, зокрема Президент Макрон і Канцлерка Меркель ображені Президентом Зеленським і вже насправді стомлені від України. Вони сплять і бачать повернення до status quo у відносинах з Росією. Тому партнерами офіційного Києва можуть вважатися лише умовно. Не говорячи вже про фантастичний, принаймні на даний момент, статус вірних союзників.

Третє. Всередині України консолідації нації і еліт навколо Президента Зеленського не спостерігається. Незважаючи на фантастичні 73% на виборах і біля 80% рейтингу за останніми соціологічними опитуваннями. При цьому з кожним днем довіра до його спроможності бути компетентним главою держави і сформувати компетентну команду державних менеджерів тане. Якщо він не вдасться до антикризових, в першу чергу кадрових, рішень, то динаміка падіння довіри і його рейтингу стане загрозливою для держави.

І четверте, найголовніше. Путін і Ко все це знають, аналізують і розглядають як шанс для себе добитися "малою кров'ю" того, чого їм так і не вдалося зробити за останні понад 5 років війною і роботою через п'яту колону. Завдання максимум - у вигляді взяття під контроль всієї України - нікуди не поділося. Тому використати на повну сприятливу для Кремля ситуацію росіяни зараз будуть намагатися зі всіх сил, - вважає Вадим Трюхан.

На думку експерта, у ситуації, що склалася, українській владі треба скористатися "універсальним рецептом": "Не маєш можливості перейти в наступ - зміцнюй оборону".

Україна найближчим часом не матиме можливості перейти у наступ. Ні на реальному фронті, ні на політико-дипломатичному. Як це не звучить цинічно, проте така жорстка правда.

Водночас, на перемовини у Нормандському форматі їхати в Париж треба обов'язково. І вести самі перемовини спокійно, виважено, аргументовано і без жодних емоцій. Проте домовлятися про щось у наскільки несприятливій для України ситуації там не треба за жодних обставин.

Час насправді зараз грає на Україну. Утримує окуповані території наразі Росія. І то утримує так, що все більше людей там розчаровуються у "руському мірі",- пише політолог.

Як вважає Вадим Трюхан, наразі в України три пріоритети : економіка, інститути держави, армія і флот.

Саме над ними треба працювати, затягнувши паски. А все решта вже потім. Бо пішовши хибною дорогою і зайшовши в темну кімнату, з якої немає виходу, можна й державу втратити на чергові 100-200 років", - висловився він.
Так що набираймося терпіння, відкидаймо ілюзії, жодних завищених очікувань, і підтримуймо власного Президента. Принаймні до Нормандської зустрічі так точно, бо це принципово важливо. Адже розбрат і шарахання зі сторони в сторону на руку лиш одному гравцю. Ім'я його всім добре відоме", - підсумував Вадим Трюхан.
Читайте також: Зеленський має два сценарії для виборів на Донбасі