Україна
18 грудня 2019
У силових відомствах просять ветувати проект, бо упевнені, що документ знизить ефективність розслідування злочинів
НАБУ і САП знайшли "підводні камені" в законопроєкті про зняття недоторканності нардепів. Прохають ветувати його
news-image

Національне антикорупційне бюро України та Спеціалізована антикорупційна прокуратура публічно звернулися до президента України Володимира Зеленського, аби той наклав вето на проголосований 18 грудня Верховної Радою законопроєкт №2237 щодо нібито зняття депутатської недоторканості, пише «Є!»  з посиланням на tsn.ua.   

У НАБУ і САП переконані, що цей документ

знизить ефективність розслідування злочинів, вчинених за участю чинних парламентарів. Окремі ухвалені норми можуть призвести до виникнення процесуальних проблем ще на початку розслідування та дозволити цим учасникам уникнути відповідальності. Такий стан речей викликає глибоке занепокоєння в Національного бюро, якому підслідні народні депутати України, та прокурорів САП, які здійснюють процесуальний нагляд у всіх кримінальних провадженнях НАБУ".

Законопроєкт передбачає, що єдиним в Україні, хто зможе внести відомості про вчинення кримінального правопорушення нардепом до Єдиного реєстру досудових розслідувань (тобто почати розслідування) матиме право лише генпрокурор (чи виконувач його обов'язків). 

Вказана норма ставить під загрозу незалежність детективів НАБУ і прокурорів САП у своїй діяльності, адже тепер перед тим, як розпочати розслідування, вони мають звернутися до генпрокурора, щоб переконати його внести відомості до ЄРДР. Крім того, законопроєкт не визначає, яким чином слідчі мають передавати інформацію генпрокурору, щоб той розпочав розслідування", - ідеться в заяві НАБУ та САП.

Водночас законопроєкт частково унеможливлює збір доказів у провадженні.

Припустімо, в межах одного розслідування детективи НАБУ виявили інший злочин, до якого ймовірно причетний нардеп. До набуття чинності законопроекту №2237, слідчим достатньо виокремити вказаний епізод і розслідувати як окреме провадження. Якщо ж проголосований проєкт набуде статусу закону, детективам доведеться переконувати генпрокурора розпочати розслідування, однак після його початку усі зібрані в межах іншої справи докази визнаються недопустимими", - пояснили у відомствах.

У НАБУ й САП наголосили, що

це – лише деякі з загроз, які містить законопроєкт №2237. Окрім них, є ще чимало процесуальних аспектів, які здатні заблокувати роботу детективів НАБУ та прокурорів САП в сфері очищення законодавчого органу від корупції. Зі свого боку, Національне бюро та САП готові долучитися до процесу доопрацювання законопроєкту та надати свої рекомендації".

Читайте також:Витрати на утримання парламенту: куди йде найбільше грошей